Oděvní magnát Blažek: Vidím světlo na konci tunelu

Půl roku intenzivně bojoval o holé přežití. Jeho módní byznys ochromil covid a související vládní opatření. Teď má Ladislav Blažek, majitel stejnojmenné značky pánské módy, připravený plán, jak z toho ven.

Oděvní magnát Blažek: Vidím světlo na konci tunelu
Ladislav Blažek | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Za asistence týmu právníků a poradců se Blažkovi podařilo připravit reorganizační plán, který podpořili hlavní věřitelé i soud. Komerční banka a další věřitelé odepíší dvě třetiny dluhů a na zbytek si počkají v příštích třech letech. Celkem z 87 milionů dluhů dostanou zpět 24 milionů.

„Pro všechny věřitele bylo výhodnější udržet firmu v provozu než ji položit a v rámci konkurzu někde ve stresu rozprodávat skladové zásoby,“ vysvětluje Blažek. Podle některých pozorovatelů z trhu tak nakonec nad bankou zvítězil v tvrdé válce nervů.

„To je přehnané. Jednání s bankou byla konstruktivní. Navíc jde o uspokojení v řádu desítek procent. Z praxe víme, že výnos z konkurzu bývá v řádu jednotek procent,“ dodává byznysmen, který firmu založil už v roce 1992, kdy zároveň končil studia na pražském ČVUT.

Firma teď bude pečlivě posuzovat profitabilitu jednotlivých obchodů a také nájemní smlouvy. Blažek věří, že s obchodními partnery, dodavateli, výrobci a obchodními centry najde společnou řeč, jak obchodní vztahy přizpůsobit současné situaci. 

„Situace na trhu je zásadně jiná než před dvěma lety. Změnily se nákupní návyky lidí, jejich potřeby,“ uvědomuje si Blažek, který očekává, že loňské tržby se oproti normálu propadnou o 200 milionů korun, tedy skoro o polovinu. 

„Věřím, že očkování je tady a situace se začne pomalu lepšit. Ale je jasné, že ještě celé první pololetí bude významně poznamenané různými opatřeními. Osobně mám ale ze všeho po dlouhé době pozitivní dojem. Po půlroce absolutní nejistoty vidím světlo na konci tunelu,“ uzavírá Blažek. 

Jak se firma změní? Co pro ni během loňska bylo nejtěžší? Celý rozhovor čtěte v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 18. ledna.

Týdeník hrot

  • Kožený z kola ven?
  • Mafie, pytláci a nosorožci
Objednat nyní