Vybrané články
z týdeníku The Economist

Odčipováno. Nedostatek není jen kvůli covidu

Globální nedostatek mikročipů není žádná novinka, s problémy se tento byznys potýká už dlouho.

Odčipováno. Nedostatek není jen kvůli covidu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kvůli nedostatku čipů se továrna ocitla v úzkých. Toyota je zatím poslední automobilkou, která musela kvůli celosvětovému nedostatku mikročipů omezit výrobu – 18. května oznámila, že pozastavuje činnost dvou svých japonských továren. Už předtím poslali domů dělníky také ve Fordu, General Motors a Jaguar Land Roveru.

Nepříjemnosti se netýkají jen automobilové branže, chybějí čipy všech druhů od drahých high-tech zařízení, jež pohánějí smartphony a datová centra, po jednoduché senzory a jednočipové počítače. Z těch se stala naprosto nezbytná záležitost, kterou najdete v zásadě všude od automobilů po pračky a která často vyjde jen na pár centů za kus. V posledních několika týdnech společnosti jako Foxconn, Nintendo a Samsung varovaly před omezeními výroby, jež se dotknou všeho od smartphonů a herních konzolí po televize a domácí širokopásmové routery.

Měsíce, ne-li roky

Vládám to dělá starosti. Amerika svolala v dubnu summit a další schůzka se uskutečnila minulý týden. Německý ministr financí napsal vládě na Tchaj-wanu, kde sídlí řada výrobců čipů, a lobboval za to, aby se automobilovým výrobcům dostalo přednostního zacházení. Zpráva poradenské firmy Gavekal Research, zveřejněná 4. května, popisuje, že nedostatek čipů brzy zasáhne exportní výkonnost několika asijských zemí. Jenže ministři toho moc nesvedou. Čipové sucho je důsledkem pandemie covidu-19 v kombinaci s notorickými sklony průmyslu k cyklickým růstům a poklesům. Lze očekávat, že nedostatek čipů bude trvat měsíce, ne-li roky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit