Vybrané články
z týdeníku The Economist

Odčipováno. Nedostatek není jen kvůli covidu

Globální nedostatek mikročipů není žádná novinka, s problémy se tento byznys potýká už dlouho.

Odčipováno. Nedostatek není jen kvůli covidu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Kvůli nedostatku čipů se továrna ocitla v úzkých. Toyota je zatím poslední automobilkou, která musela kvůli celosvětovému nedostatku mikročipů omezit výrobu – 18. května oznámila, že pozastavuje činnost dvou svých japonských továren. Už předtím poslali domů dělníky také ve Fordu, General Motors a Jaguar Land Roveru.

Nepříjemnosti se netýkají jen automobilové branže, chybějí čipy všech druhů od drahých high-tech zařízení, jež pohánějí smartphony a datová centra, po jednoduché senzory a jednočipové počítače. Z těch se stala naprosto nezbytná záležitost, kterou najdete v zásadě všude od automobilů po pračky a která často vyjde jen na pár centů za kus. V posledních několika týdnech společnosti jako Foxconn, Nintendo a Samsung varovaly před omezeními výroby, jež se dotknou všeho od smartphonů a herních konzolí po televize a domácí širokopásmové routery.

Měsíce, ne-li roky

Vládám to dělá starosti. Amerika svolala v dubnu summit a další schůzka se uskutečnila minulý týden. Německý ministr financí napsal vládě na Tchaj-wanu, kde sídlí řada výrobců čipů, a lobboval za to, aby se automobilovým výrobcům dostalo přednostního zacházení. Zpráva poradenské firmy Gavekal Research, zveřejněná 4. května, popisuje, že nedostatek čipů brzy zasáhne exportní výkonnost několika asijských zemí. Jenže ministři toho moc nesvedou. Čipové sucho je důsledkem pandemie covidu-19 v kombinaci s notorickými sklony průmyslu k cyklickým růstům a poklesům. Lze očekávat, že nedostatek čipů bude trvat měsíce, ne-li roky.

„Nejdůležitější je si uvědomit,“ vykládá Malcolm Penn, vedoucí poradenské firmy Future Horizons specializující se na čipový průmysl, „že nedostatek je přirozenou součástí tohoto byznysu.“ Výroba čipů je podle něj dobrým příkladem toho, co ekonomové nazývají „prasečí cyklus“ podle pravidelných výkyvů nedostatečných a nadbytečných zásob, jež byly poprvé zdokumentovány na amerických trzích s vepřovým masem ve dvacátých letech minulého století. Dodavatelé prasat, stejně jako čipů nedokážou rychle reagovat na změny v poptávce.

Podle Penna byla kapacita vyšponovaná už před pandemií, přičemž poukazuje na fakt, že investice výrobců čipů do výrobního vybavení se roky pohybovaly pod dlouhodobým průměrem. Pandemie tak udeřila v nejhorší možný okamžik. Podle Alana Priestleyho z poradenské firmy Gartner poptávka po počátečním propadu v několika segmentech raketově vzrostla. V lockdownech držení zákazníci nakupovali laptopy a další vybavení.

Poskytovatelé cloudových služeb, kteří jsou velkými spotřebiteli špičkových čipů, se zuby nehty snažili držet krok s rostoucí poptávkou a přidat další servery, aby se dokázali vypořádat s přívalem lidí pracujících najednou z domova. Rozhodnutí osekat objednávky, která přijaly automobilky zkraje pandemie, je v pozdější fázi tvrdě zasáhla. Poptávka po vozech se od té doby vzpamatovala. Výrobní proces je nicméně natolik složitý, že trvá tři až čtyři měsíce, než z prázdné křemíkové desky vydolujete várku po užitelných čipů. „Objednávku můžu zrušit za odpoledne,“ vysvětluje Penn, „pokud ji budu chtít znovu zadat, může to trvat měsíce – a všichni teď mají plné ruce práce s odbavováním dalších zákazníků.“

Problém č. 2: bude jich moc

Následky pandemie ještě zhoršily specifické problémy v rámci odvětví. Požár, který v březnu vypukl v továrně na čipy, již vlastní japonská firma Renesas, ještě prohloubil potíže automotivu. Část výrobců čipů se musí mezitím vypořádávat s vlastními nedostatky. Řada lacinějších obyčejných součástek se vyrábí ve starších továrnách, které měly zpracovávat křemíkové destičky o průměru 200 milimetrů, případně menší – dnes je standard 300 milimetrů. Snahy o zvýšení kapacity hatí podle Priestleyho fakt, že někteří nástrojáři stále vyrábějí zastaralé stroje. Na trhu je však v současnosti nemožné sehnat jakékoliv dvousetmilimetrové nástroje z druhé ruky.

Prasečí cyklus se však zase začíná obracet. Největší smluvní výrobce čipů na světě, tchajwanská Semiconductor Manufacturing Company, má v plánu jen v tomto roce utratit za zvětšení kapacity 30 miliard dolarů. Další dva giganty, Samsung Electronics a Intel, mluví o 28 a 20 miliardách dolarů. Utrácet se chystají i druhořadí výrobci čipů. Po dle Priestleyho se tím ekonomice uleví, ale nebude to okamžitě. Jim White hurst, prezident výrobce počítačů IBM, se nechal 14. května slyšet, že nedostatek čipů může trvat dva roky. Až podle Penna sucho skončí, budou výrobci čipů čelit dobře známému problému, ovšem na podstatně větší škále: nárůst kapacit v reakci na současný vážný nedostatek může v budoucnu přinést masivní nadbytek.

© 2021 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní