Princip nerovnosti v odborovém hnutí. Na peníze z prodeje majetku dosáhnou jen někteří

Část odborových organizací sedí na majetku v hodnotě okolo čtyř miliard korun. Někteří na prodeji zbohatnou, jiní nikoli.

Princip nerovnosti v odborovém hnutí. Na peníze z prodeje majetku dosáhnou jen někteří
Hotel Olšanka | Tomáš Novák týdeník HROT

Pražské hotely Imperial a Olšanka, Hotel Bezděz u Máchova jezera či rekreační areály v Krkonoších. Zbývající majetek socialistických odborů má stále hodnotu v řádu jednotek miliard korun. Pohrobek ROH s dlouhým názvem Majetková, správní a delimitační unie odborových svazů (MSDU) má za úkol prodat poslední hotely a jiné objekty do sedmi let.

Problém je v tom, že na miliardové příjmy z prodeje majetku dosáhne jen část odborových organizací. Konkrétně se jedná zhruba o 20 svazů, mezi něž patří Odborový svaz Kovo, svaz Echo, Unios či Odborový svaz pohostinství, hotelů a cestovního ruchu. Další desítky odborových svazů, které vznikly až po roce 1990 nebo z MSDU již dříve vystoupily, mají zkrátka smůlu.

Totéž lze říct o Českomoravské konfederaci odborových svazů (ČMKOS), která je alespoň navenek nejvlivnější odborářskou institucí. Její požadavky musí brát vážně jak vláda, tak velcí zaměstnavatelé. Jenže ČMKOS ani konkurenční Asociace samostatných odborů nevlastní téměř žádný majetek a nezbohatnou ani na prodeji majetku, který zbyl po bývalém ROH.

ČMKOS je závislá na členských poplatcích od odborových svazů a přilepšuje si čerpáním národních a evropských dotací. Navíc sídlí v domě, který jí předloni prodala MSDU doslova nad hlavou. Zatímco MSDU za prodej 52metrového funkcionalistického domu v Praze na Žižkově utržila 981 milionů korun, ČMKOS z toho neviděla ani korunu.

Které budovy se MSDU chystá v příštích letech prodat? A proč odborové svazy nechtějí mluvit o tom, jak si rozdělí výnos z prodeje majetku? Více se dozvíte v týdeníku Hrot číslo 30/2020, který vychází v pondělí 30. listopadu.