Odborářská chudina a šlechta

Část odborových organizací sedí na majetku v hodnotě okolo čtyř miliard korun. Jedná se hlavně o hotely, prodat je chtějí do sedmi let.

Odborářská chudina a šlechta
Hotel Bezděz - Ubytovací zařízení ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera s kapacitou 222 lůžek. Vedle ubytování nabízí kongresový sál pro 150 osob, nechybí ani sportovní areál s krytým bazénem. | Archiv

Českomoravská konfederace odborových svazů i menší Asociace samostatných odborů jsou bezesporu vlivné organizace. A jejich požadavky musí brát vláda vážně. Nejen ona. Odboráři umějí tvrdě vyjednávat o mzdách a pracovních podmínkách i s velkými zaměstnavateli. Předseda ČMKOS Josef Středula i šéf ASO Bohumír Dufek jsou – řekněme – výrazné a nepřehlédnutelné osobnosti.

Dvě odborové asociace mají navzájem napjaté vztahy, ale jedno mají společné. Nevlastní téměř žádný majetek. ČMKOS je závislá na členských poplatcích od odborových svazů a přilepšuje si čerpáním národních a evropských dotací. Bývalý odborářský majetek z éry socialismu totiž vlastní někdo jiný – pohrobek ROH s dlouhým názvem Majetková, správní a delimitační unie odborových svazů (MSDU).

Zmíněnou instituci ovládá zhruba dvacítka odborových organizací, která má inkasovat peníze z postupně rozprodávaného majetku. Hraje se tu zhruba o čtyři miliardy korun. Rojí se spekulace, že budou „projedeny“ při rozmařilém životním stylu odborářských bossů a širší členská základna z nich nebude mít žádný prospěch. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit