Od molekuly k tabletce
Česko je silné v medicinální chemii, ale z molekul už neumíme vyrobit léčivo. Pomoci by mohlo výzkumné centrum The Parc.

„Čeští vědci objevili nadějný lék na rakovinu,“ hlásají novinové titulky. Po začtení ale zjistíte, že čeští chemici objevili jen molekulu, která vykazuje slibné účinky in vitro – ve zkumavce, v lepším případě na myších modelech. Od tohoto momentu to je ke krabičce léku ještě dlouhá cesta, která v Česku téměř neexistuje. Změnit se to snaží virtuální výzkumné centrum The Parc (Pharmaceutical Applied Research Centre), které spojuje akademické prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Univerzity Karlovy a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) s farmaceutickou praxí Zentivy.
„Česko je velice silné v medicinální chemii – v základním výzkumu nových léčivých látek, ale další kroky vývoje léků tu většinou chybějí,“ říká Ondřej Dammer, provozní ředitel Parcu. „Máme tu špičkové výzkumné instituce, do základního výzkumu vkládáme obrovské investice a je škoda, že to nedokážeme zúročit. Přitom znalosti a lidský potenciál tu máme,“ vysvětluje, co vedlo k založení Parcu a proč se zaměřuje především na vzdělávání nové generace odborníků. „Studenti již během studia získají potřebné znalosti z praxe, aby v budoucnu byli schopni vyplnit ta chybějící ‚bílá místa‘ vývoje léčiv v ČR – preklinický vývoj, klinické testy i samotnou výrobu léků v komerčním měřítku,“ shrnuje Dammer a optimisticky dodává, že určité snahy o změnu již v Česku existují, jen často fungují odděleně, a tedy neefektivně.
Propojení akademiků s průmyslem
„Z Česka velkého výrobce nových léků hned neuděláme, ale od silného výzkumu můžeme udělat další krok k preklinickému vývoji a prvním fázím klinického testování,“ říká Pavel Šebek, ředitel vývoje v Zentivě. „Navíc v dnešní době samotnou chemickou molekulu se slibnou účinností nikomu neprodáte. Musíte prokázat její účinnost a také bezpečnost minimálně sérií preklinických testů,“ dodává Jan Šotola, projektový manažer ÚOCHB, a vysvětluje, že i v takovém případě dostanete zpět maximálně jednotky milionů dolarů, které jste do preklinického výzkumu vložili.