Objevil Farnou, pohřbil Bontonland. Teď hraje pro děti

Vlivný producent, hudebník a podnikatel Lešek Wronka přišel kvůli koroně o miliony, a tak se zaměřil na práci pro děti. Buduje pro ně televizi.

Objevil Farnou, pohřbil Bontonland. Teď hraje pro děti
Lešek Wronka | Tomáš Novák týdeník HROT

Dlouhých 13 let byl bossem hudebních cen Anděl. Kromě toho česko-polský multiinstrumentalista Lešek Wronka napsal hity pro Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou či Věru Špinarovou. Objevil zpěvačku Ewu Farnou, patřil mu jeden z největších distributorů hudebních desek a nakonec se stal, trochu nedobrovolně, také hrobařem největší obchodní sítě s hudebními nosiči v Česku – Bontonlandu. 

Nedávno přesedlal na byznys s módou, ale podobně jako v případě Bontonlandu si nevybral nejlepší dobu. Obrovský outlet v Paláci Koruna na Václavském náměstí měl žít hlavně z turistů. Kvůli covidu měl otevřeno jen několik měsíců.

„Když v létě bylo krátce otevřeno, zrovna vrcholila rekonstrukce spodní části Václavského náměstí. Rok 2020 nakonec dosáhl asi na 12 procent obratu roku 2019,“ popisuje Wronka jeden z dalších nešťastných momentů, které mohou za jeho nemalé ekonomické ztráty.

„Bavíme se o desítkách milionů korun. Zejména v té retailové části jde o škody obrovské a zřejmě nevratné. Moje investice byla 15 milionů jen do prostoru obchodu na Václavském náměstí. Další miliony korun mám ve zboží,“ vypočítává hudebník. 

Projektem, kterému nyní věnuje nejvíce času, je tak nová internetová televize TV pro děti. Hudební kanál, který zatím vysílá na YouTube.

„Teď jsou to spíše investice, které by se měly projevit, až se dostaneme k živému hraní. Pak to může být zajímavé i pro partnery. Zatím je to čistě marketing. Za pět měsíců vysílání jsme se dostali na 3,6 milionu zhlédnutí. Jsou to ale velké investice. Kdo to zná, ví, že monetizace obsahu na YouTube je vážně extrémně obtížná,“ vysvětluje s tím, že i televizní projekt, pro který prakticky každý den píše písničky a scénáře příběhů, už ho stál přes milion korun.

Cílem je z toho do roku 2022 udělat plnohodnotnou internetovou televizi, zatímco nové  byznysové projekty už příliš rozjíždět nechce.   

„Vydělal jsem hodně peněz, hodně jich taky prodělal, ale mám se dobře, jsem zdravý, nerouhám se. A najednou je mi šedesát, v hlavě sice furt třicet, ale už je to znát. Teď mě pohltila TV pro děti, právě té se chci maximálně věnovat,“ svěřuje se showbyznysový matador Wronka. 

Jsou s Ewou Farnou přátelé? A proč nešlo zachránit Bontonland? Obsáhlý rozhovor s Leškem Wronkou o hudbě i byznysu čtěte v aktuálním čísle týdeníku Hrot.