Obchodní centra lámou rekordy. Některá

První týdny po otevření dělají obchodníkům radost. Obchodní centra mnohdy překonávají návštěvnost z rekordního roku 2019. Vydrží to?

Obchodní centra lámou rekordy. Některá
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Všechny kamenné obchody se svým zákazníkům otevřely 10. května. Obchodníci, z nichž někteří byli zavření v kuse čtyři měsíce, jsou po dvoutýdenním plném provozu zatím plní optimismu. Lidé zkrátka chodí a nakupují. 

„V našich regionálních centrech vidíme masivní nákupní aktivitu. Lidé po čtyřech zavřených měsících realizují odloženou spotřebu. V návštěvnosti jsme 50 až 70 procent nad rokem 2019, který byl přitom svého času rekordní. Rok 2020 nepočítám, to už byl provoz obchodů značně omezen,“ říká Petr Brabec, ředitel správy nemovitostního portfolia skupiny CPI. Realitní skupina miliardáře Radovana Vítka je největším tuzemským majitelem obchodních ploch, patří jí přes 100 obchodních center, hypermarketů a retailových parků. V Praze jí říkají pane například Quadrio na Národní třídě a Fénix ve Vysočanech. 

Právě u nich je ale situace jiná. Quadrio i Fénix jsou spíše tranzitní centra, která hodně žijí z kancelářské klientely, pohybu turistů a studentů. A jejich pohyb je nadále vlažný. „Quadrio dostalo jeden z největších zásahů z celého našeho portfolia. Z běžné návštěvnosti, která se pohybuje kolem 40 tisíc lidí denně, jsme spadli o 80 procent níže. Během posledních dvou týdnů sice vidíme oživení, na datech z roku 2019 zde ale rozhodně nejsme,“ dodává hlavní správce obchodních a kancelářských center Radovana Vítka.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit