O populismu, bitcoinu a letadlech

Salvadorský prezident, čtyřicetiletý Najíb Bukele, si od bitcoinu slibuje, že podpoří ekonomický rozvoj, investice, inkluzi, inovace.

Všechny byznysy, které jsou na to technicky připraveny, musejí od minulého úterý přijmout v El Salvadoru platbu v bitcoinech, nejen v amerických dolarech, neboť tato malá středoamerická země vlastní měnu nemá. S technickou připraveností to nebude slavné, protože digitální peněženku „Chivo“ třeba Apple nebo Huawei nepodporují a místní servery se zhroutily, zavaleny žádostmi o registraci. Co čert nechtěl, zhroutil se v tentýž den i kurz bitcoinu vůči americkému dolaru z 52 tisíc na necelých 43 tisíc dolarů. Obyvatele El Salvadoru tento prudký pohyb docela dost naštval. Jaký div.

Mnoho obyvatel Česka dodnes negativně vzpomíná na zavedení kurzového závazku, ale když se podíváte na vývoj kurzu koruny vůči euru, jsou jeho pohyby ve srovnání s bitcoinem vůči dolaru legračně malé. V září 2020 byl bitcoin za deset tisíc USD, poté vystoupal na 63 tisíc v dubnu 2021 a klesl na třicet tisíc.

Bitcoin skákavý

Můžete být naprostý zastánce kryptoměn, ale ta nestabilita je z národohospodářského hlediska fakt problém. Pro malé ekonomiky je držení vlastní měny a „nezávislé“ měnové politiky nákladná záležitost a třeba v Pobaltí nebo v Bulharsku si tento problém zkusili vyřešit přijetím „měnového výboru“, kdy byl objem peněz v ekonomice přes pevný kurz fakticky vázán na příliv nebo odliv kapitálu. Všechny chtěly co nejrychleji euro.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit