Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nulová tolerance. Trump a jeho spojenci musí být hnáni k odpovědnosti na všech úrovních

Trump jako první v dějinách USA narušil mírumilovné předání moci. Musíme se postarat o to, aby žádný budoucí prezident nic podobného znovu neudělal, vysvětlují pro The Economist Norm Eisen a Joanna Lydgatová, proč je vyšetřování Trumpova pokusu o volební podvod v roce 2020 tak důležité.

Nulová tolerance. Trump a jeho spojenci musí být hnáni k odpovědnosti na všech úrovních
Americký exprezident Donald Trump se v noci na pátek vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Ve věznici v okrese Fulton byl 77letý politik, který je veden jako vězeň číslo P01135809, vyfocen, jak je běžné u všech zatčených. | foto Profimedia.cz

Státní zástupkyně státu Georgia obvinila Donalda Trumpa z pokusu o odvrácení prohry ve státě Georgia v prezidentských volbách v roce 2020. Došlo k tomu krátce poté, co zvláštní vyšetřovatel ministerstva spravedlnosti Jack Smith vznesl historickou čtyřbodovou obžalobu bývalého prezidenta ze snahy zvrátit výsledky celonárodních voleb a zůstat u moci. Státní zástupkyně státu Michigan Dana Nesselová minulý měsíc obvinila z konspirace a padělání šestnáct osob, které se vydávaly za michiganské zástupce ve sboru volitelů, aby mohly hlasovat pro Trumpa, přestože v Michiganu vyhrál Joe Biden.

Federální obvinění je správně považováno za závažnou právní hrozbu bývalému prezidentovi (byť ten popírá, že by se dopustil jakékoli nepravosti). Obvinění v Georgii, Michiganu a možná další, která se ještě mohou objevit, však hrají stejně důležitou roli, protože mají hájit voliče v jednotlivých jurisdikcích a hnát viníky k odpovědnosti.

41 obvinění

Smithův federální případ rychle postupuje vpřed, georgijský případ v režii státní zástupkyně Fulton County Fani Willisové se rozmáchl ještě víc. Obvinění se nezastavilo jen u Trumpa, šlo mnohem dál; kromě Trumpa bylo obviněno dalších osmnáct lidí. Čelí celkem 41 obviněním, z nichž třináct je proti Trumpovi. Je možné, že se dočkáme rozšíření federálního obvinění, neboť práce zvláštního vyšetřovatele stále pokračuje. Za spiknutím z roku 2020 však stojí desítky pěšáků a státní i místní žalobci je všechny poženou k odpovědnosti. Vyšetřovaný zločin poškodil celou Ameriku a v mnoha státech zasluhuje reakci na federální i státní úrovni.

To proto, že státní a lokální žalobci mají odlišné cíle. Skládají přísahu, že budou v rámci své jurisdikce prosazovat jménem lidu zákon. To znamená bránit právo lidí, aby byly jejich hlasy započítány, a hájit výsledky svobodných a spravedlivých voleb. Proto mají státní a lokální žalobci právo vznášet obvinění za jednotlivé části spiknutí z roku 2020, která jsou relevantní pro jejich vlastní státy.

Smith se ve svém federálním případu soustřeďuje výhradně na Trumpa a na spiknutí, v jehož čele údajně stál a které mělo zabránit sečtení hlasů a oklamat zemi. Zvláštní vyšetřovatel má podle všeho hotovo, protože požaduje rychlý soud. A z dobrého důvodu: americký lid si zaslouží co nejdříve vědět, zda bývalý prezident – a hlavní kandidát na stranickou nominaci v roce 2024 – je zločinec.

Federální obvinění nicméně také popisuje Trumpovu snahu zvrátit legitimní volební výsledky v sedmi státech včetně Georgie a Michiganu. Proto je namístě se spolu s některými pozorovateli ptát, zda můžeme kromě federálních obvinění očekávat sedmero oddělených státních a lokálních obvinění.

Vypadá to, že ne, neboť řada států nečiní na tomto poli žádné kroky. Je fér, když se jednotlivé státy rozhodnou různě – a stejně tak je v pořádku, pokud některé z nich usoudí, že chtějí problém vyřešit ve vlastní režii. V americkém decentralizovaném systému se volby řídí státními a lokálními zákony. Státní a lokální představitelé včetně státních a okresních státních zástupců mají povinnost hájit tyto zákony a voliče, které zastupují.

Aby se to neopakovalo

Ve všech sedmi státech se Trump a jeho stoupenci údajně pokoušeli vzít voličům jejich hlas – jejich svobodu podílet se na výsledku voleb. Státní zástupci hájí tuto nejzákladnější svobodu. Tím, že vznášejí obvinění, vysílají vzkaz: Už nikdy se o tohle v našem státě nepokoušejte.

Nesselová to vyjadřuje jednoduše: falešní volitelé „jednoduše porušili zákon, podle něhož pořádáme v Michiganu volby“. Vysvětlila, že by se jednalo o zanedbání povinností, kdyby ignorovala „velké množství důkazů o organizované snaze eliminovat zákonně vhozené hlasy milionů michiganských voličů v prezidentských volbách“.

Trump jako první v amerických dějinách narušil mírumilovné předání moci. Musíme se postarat o to, aby žádný budoucí prezident nic podobného znovu neudělal. Musíme vyžadovat nulovou toleranci útoků na volby a odpovědnost na všech úrovních. Žádná rovina tohoto útoku na demokracii by neměla zůstat opomenuta.

S tím, jak se obvinění proti Trumpovi začínají množit, bude řada soudních stání nevyhnutelně kolidovat s politickým kalendářem roku 2024. Jak nicméně soudce v případě federálních voleb moudře poznamenal, výkon spravedlnosti musí mít přednost před jakýmkoli programem nebo „zaměstnáním“ obžalovaného – i kdyby měla být tímto zaměstnáním prezidentská kampaň.

Trump se v Georgii patrně uchýlí ke stejné obhajobě, kterou plánuje použít ve federálním případu. Ta však neobstojí. Mohl by například tvrdit, že se na jeho telefonát požadující po státním tajemníkovi Georgie, aby mu našel dost hlasů, aby vyhrál, vztahuje první dodatek o ochraně svobody slova. Zločinné jednání, včetně nátlaku na státní představitele, není ovšem nedotknutelná svoboda slova. Mohl by tvrdit, že upřímně věřil, že mu volební výsledky v Georgii ukradli, ale ani takové přesvědčení jej neopravňuje porušovat zákon.

Strategie zastrašování

Trump a jeho zastánci v médiích mohou na jakékoli georgijské obvinění reagovat (opakovaným) tvrzením, že je to součást politického šílenství, a zpochybňováním důvěryhodnosti odpovědných úředníků. Tyto útoky však budou vedeny s nekalými úmysly. Jsou součástí strategie zastrašování a vyhrožování státním zástupcům s cílem přinutit je, aby od podobně těžkých případů dali ruce pryč.

Tohle není ani osobní, ani politické. Není to o tom, dostat Trumpa za každou cenu „do tepláků“. Jde o to, provést všechny nezbytné kroky k ochraně americké demokracie a vlády zákona. Willisová je zatím poslední, kdo takový krok učinil. A dláždí cestu ostatním.

Norm Eisen je bývalý zvláštní poradce Baracka Obamy pro etiku a reformu státní správy. Je spoluzakladatelem a předsedou představenstva States United Democracy Centre. Joanna Lydgatová je bývalou vrchní zástupkyní massachusettského státního zastupitelství a spoluzakladatelkou a CEO States United Democracy Centre.

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com.