Nulová tolerance covidu. Čína se měsíc před hrami uzavírá

Olympijské hry v Pekingu proběhnou za přísných pravidel v „bublině“. Část sportovců kvůli tomu zvažuje účast.

Nulová tolerance covidu. Čína se měsíc před hrami uzavírá
ilustrační foto | Profimedia.cz

Minulý týden přišla jasná ukázka toho, jak vážně v Číně berou co možná nejhladší průběh únorových zimních olympijských her. V patnáctimilionovém městě Tchien-ťin byly odhaleny dva případy nákazy covidem-19, následně osmnáct dalších u blízkých kontaktů. Reakce úřadů byla striktní: karanténa na celé město a přeočkování všech jeho obyvatel během dvou dnů. Tchien-ťin od Pekingu přitom dělí téměř 150 kilometrů.

Čína tak pokračuje ve strategii nulové tolerance vůči covidu-19, což je v ostrém kontrastu s tím, jak v současné situaci reaguje většina ostatních zemí. Jedním z hlavních důvodů k tomuto přístupu je právě konání olympijských her. Prezident Si Ťin-pching navštívil minulý týden některá sportoviště a organizátoři následně vyhlásili, že jsou stoprocentně připraveni. Mělo by jít hlavně o bezpečné a kromě toho o „prosté“ hry, tedy značný kontrast oproti pompézním letním olympijským hrám z roku 2008, která se konaly taktéž v Pekingu.

S tím se pojí i přísná pravidla, která budou během akce platit. Celé hry se odehrají v „bublině“, kterou budou moci sportovci a jejich doprovod opustit jen v případě odjezdu ze země či umístění do karantény nebo izolace. Účastníci her, kteří se nakazí v lednu, budou muset nejméně osm dní před odletem do Pekingu předložit dva negativní výsledky PCR testů. Další dva testy všichni olympionici absolvují 96 a 72 hodin před samotnou cestou. Místní obyvatelé mají například zákaz přibližovat se k oficiálním vozům her.

Kvůli variantě omikron, která by měla být méně závažná, ale výrazně nakažlivější než delta, se spekulovalo o dalším zpřísnění už tak tvrdých pravidel, k tomu se však organizátoři podle nejnovějšího prohlášení výboru nechystají. Všechno se ale může změnit, pokud by došlo přímo v „bublině“ k výraznému nárůstu nových případů.

Právě nejistota ohledně restrikcí a jejich možné zpřísňování znervózňují některé sportovce, kteří se do Pekingu chystají. „Informace se různí, něco se píše, ale evidentně nic na sto procent. Kdybych měl v Číně zůstat pár týdnů navíc, nedovedu si to představit,“ řekl ke své možné účasti na hrách minulý týden v rozhovoru pro deník Sport hokejista David Krejčí, který by měl být při neúčasti hráčů z NHL jednou z hvězd turnaje.

Organizátoři kromě toho řeší i diplomatický bojkot her. Kvůli porušování lidských práv v Číně do Pekingu nepřijedou žádní vrcholní představitelé Spojených států, Velké Británie, Austrálie či Kanady. Smysl bojkotu ale naopak zpochybnil prezident Francie Emmanuel Macron.

Zahraniční návštěvníci se na akci nedostanou, do hlediště by se měli dostat místní. Alespoň tedy podle původních plánů. V posledních dnech se objevily spekulace, podle nichž proběhnou hry úplně bez diváků.