Novými majiteli Packety, vlastníka Zásilkovny, jsou fond CVC a Emma Capital

Novým majitelem české firmy Packeta, která vlastní Zásilkovnu, je konsorcium globálního fondu CVC Capital Partners a skupiny Emma Capital, jež patří dosavadnímu řediteli skupiny PPF Jiřímu Šmejcovi. CVC bude mít 65 procent, Emma Capital zbylých 35 procent. Výši kupní ceny ani jedna ze stran nesdělila.

Novými majiteli Packety, vlastníka Zásilkovny, jsou fond CVC a Emma Capital
ilustrační foto | csikiphoto / Shutterstock.com

Packeta působí vedle České republiky také na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku a v Německu. Letos v květnu akcionáři Packety oznámili, že firmu prodají. Nového majitele vybrali ve veřejné soutěži. „Dokončení celé transakce je podmíněno souhlasem orgánů Evropské unie pro hospodářskou soutěž,“ podotkl mluvčí Emma Capital Pavel Zuna. „V rámci podílu společnosti CVC se ještě předpokládá minoritní kapitálová investice české skupiny R2G, která nebude mít vliv na podíl Emma Capital,“ dodal.

Na řízení společnosti se budou CVC Capital Partners i Emma Capital podílet společně. „Věříme, že společně s našimi partnery z Emma Capital, kteří dobře znají český i slovenský trh, a navíc úspěšně vedou i další logistické firmy v Evropě, můžeme dát Zásilkovně nové impulzy tak, aby z toho profitovali zákazníci, zaměstnanci i akcionáři,“ uvedl Jakub Čanda z vedení CVC.

Zásilkovna letos v prvním čtvrtletí vykázala obrat 3,2 miliardy korun, meziročně šlo o nárůst o 21,6 procenta. Za půl roku přepravila téměř padesát milionů zásilek. Firma vznikla v roce 2010 s cílem usnadnit e-shopům přepravu zboží k zákazníkům. Její byznys akceleroval v době covidové pandemie, kdy byly kamenné obchody nuceně uzavřené.

„Spojení investiční síly a renomé fondu CVC s našimi zkušenostmi v oboru může celý projekt Zásilkovny posunout z pozice české a slovenské jedničky ještě o krok dál a vytvořit z ní velice významného hráče na evropském trhu,“ sdělil investiční ředitel EMMA Capital Pavel Horák.

Ke konci loňského roku měla Packeta přes patnáct tisíc výdejních míst ve čtyřech zemích a 140 tisíc partnerských míst ve většině států Evropy. Spolupracovala se 46 tisíci internetovými obchody. Loni měla skupina přes 1500 zaměstnanců, meziročně asi o 380 více. Packeta ve své výroční zprávě v létě uvedla, že loni jí klesl zisk před zdaněním o čtyřicet procent na 172 milionů korun.

Ve skupině Packeta podle dřívějších informací drží 48,6 procenta akcií zakladatelé Simona a Jaromír Kijonkovi. Vedle nich má téměř 21 procent Packety společnost Notino a po deseti procentech mají bývalý programátor Zásilkovny Lukáš Bílek a podnikatel Martin Kukačka.