Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nový technologický řád

Pravidla technologické hry se mění. Googlu, Facebooku a Applu rychle roste konkurence.

Nový technologický řád
ilustrace Vojtěch Velický

Představa, že technologickému průmyslu vládnou monopoly, je tak rozšířená, že monopolizovala uvažování kdekoho, investory počínaje a antimonopolními regulátory konče. Přitom tento pohled přestává platit. Po dlouhém období kostnatění vstupuje branže do dynamické fáze. V Americe se digitální trhy posouvají směrem k oligopolům a druhé či třetí firmy v pořadí tvrdě dotírají na dosavadního hegemona.

Největší technologické společnosti se přetahují o zákazníky a data – posledním důkazem budiž spor mezi Applem a Facebookem o kontrolu nad soukromím uživatelů iPhonů. Podobně spolu válčí digitální konglomeráty po celé Asii. Vznikající struktura odvětví má daleko k otevřenému, rozptýlenému kapitalismu, který náš týdeník podporuje. Ale soupeřící oligopol je pořád lepší než monopol.

Pamatujete Fire Phone?

Bývaly doby, kdy Silicon Valley bičoval vítr kreativní destrukce. Seznam firem svržených ze zdánlivě neotřesitelného piedestalu se táhne od Fairchild Semiconductoru po Hewlett-Packard. V posledních letech se však giganty svých pozic pevně drží. Applu a Microsoftu je přes čtyřicet let, Alphabetu a Amazonu přes dvacet, Facebook oslavil v únoru 17 let života. Co se stalo? Díky síťovému efektu a úsporám z rozsahu na velikosti skutečně záleží a data mohou hrát roli vstupní bariéry. Stejné ingredience najdete všude od vyhledávání a sociálních médií přes reklamu a e-commerce po streamování, alternativní taxíky, doručování či online platby. Mnoho technologických firem, zvláště těch velkých, dosáhlo ve svých oborech dominance a za posledních deset let se vůbec nehrnuly do přímé konfrontace s jinými giganty. Třemi klíčovými slovy nejčastěji zadávanými do vyhledávače Bing od Microsoftu jsou Facebook, YouTube a Google. Pamatuje si ještě někdo Fire Phone od Amazonu?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit