Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nový ruský kult války

Vyvíjel se už delší dobu, aniž by si toho někdo všiml

Nový ruský kult války
ilustrační foto | Profimedia.cz

V trestanecké kolonii tisíc kilometrů severovýchodně od kyjevské fronty byl 22. března Alexej Navalnyj, ruský opoziční vůdce, odsouzen k dalším devíti letům vězení. Kvůli výkonu trestu bude pravděpodobně převezen z Vladimiru, kde strávil poslední víc než rok, do ještě drsnější věznice s maximální ostrahou někde jinde. Odsouzen byl za údajný podvod. Jeho skutečný zločin však má společného jmenovatele s tím, za nějž nyní kolektivně pykají lidé na Ukrajině. Ukrajinci chtějí přijmout za své mnohé – ne-li všechny – hodnoty, které vyznávají ostatní evropské národy. Navalnyj chce totéž v Rusku. A Vladimir Putin nemůže ani jedněm tuto touhu tolerovat. Jak řekl The Economist ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba: „Když Rusko vyhraje, nebude žádná Ukrajina; když vyhraje Ukrajina, bude nové Rusko.“ A to nové Rusko je terčem Putinovy války stejně jako Ukrajina. Jeho potenciál musí být rozdrcen stejně jako osoba Alexeje Navalného.

Tuto křížovou výpravu proti liberální evropské budoucnosti vede Putin ve jménu „ruského světa“, donedávna obskurního historického termínu pro slovanskou civilizaci založenou na společné etnické, náboženské a kulturní příslušnosti. Putinův režim tuto myšlenku vzkřísil, rozšířil a překroutil ve tmářskou protizápadní směsici ortodoxního dogmatu, nacionalismu, konspirační teorie a totalitního stalinismu.

Válka je nejnovějším a nejviditelnějším projevem tohoto revanšistického ideologického hnutí. Zároveň vynesla do popředí jeho temnou a mystickou složku, která tak trochu koketuje s láskou ke smrti. Jak říká vydavatel Andrej Kurilkin: „Podstata mýtu není tak důležitá jako jeho posvátnost… Legitimita státu se nyní neopírá o jeho veřejnou prospěšnost, ale o kvazináboženský kult.“

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit