Nový ekonomický pakt v Asii pomůže hlavně Číně

Dohoda o volném obchodu v Asii je největším obchodním partnerstvím světa, která platí od 1. ledna. Pokrývá třetinu globální ekonomiky a nejvíce pomůže Číně. Oslabit může naopak EU a USA.

Nový ekonomický pakt v Asii pomůže hlavně Číně
ilustrační foto | Shutterstock.com

Po deseti letech příprav vstupuje v platnost dohoda o volném obchodu s nenápadným názvem Regionální ekonomické partnerství (RCEP). Jedná se však o vytvoření největší zóny volného obchodu na světě, které se účastní druhá a třetí největší ekonomika světa, Čína a Japonsko, ale také Jižní Korea, Austrálie nebo Nový Zéland. Dohoda zaručuje snížení cel a dalších byrokratických opatření.

Členem partnerství je patnáct států, které tvoří třicet procent globálního HDP v hodnotě 26 bilionů dolarů a žije v nich téměř třetina světové populace, přes dvě miliardy lidí. Obchodní dohoda mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem pokrývá 28 procent světového obchodu. Jednotný trh Evropské unie tvoří 18 procent.

I proto ekonomičtí analytici připomínají, že nový ekonomický pakt posílí centrum globálního obchodu, ale i vývoje technologií v Asii a v pacifickém prostoru. Jedná se z ekonomického i diplomatického pohledu o selhání politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa. 

Velké možnosti pro Čínu

Zejména v době, kdy se ekonomiky celého světa dávají dohromady z pandemie covidu, může nová hospodářská dohoda výrazněji oživit ekonomiky v asijsko-pacifickém prostoru a nejvíce pomůže Číně, protože se týká hlavně výroby. 

„Dá to Asii šanci dohnat obrovský vnitroregionální trh, který v současnosti využívají země EU,“ řekl k významu RCEP německý ekonom Rolf Langhammer. I když to potrvá řadu let, počítá se s tím, že mezi členskými zeměmi bude odstraněno devadesát procent obchodních cel. 

Zvýší se také ochrana duševního vlastnictví a elektronického obchodu, což posílí těžiště globálního byznysu v Asii, upozornila Organizace spojených národů. 

Langhammer, jenž je bývalým šéfem ekonomického institutu v Kielu, vysvětlil, že ekonomické výhody budou pro signatáře dohody nerovnoměrné. Nejvíce zrušení obchodních bariér pomůže Číně, následně Japonsku a Jižní Koreji. Dohoda je fakticky ušita na míru Pekingu, jak na straně exportu, tak importu, zdůraznil. 

Čína se dostane bezcelně na klíčové asijské trhy, jako je Japonsko a Korea, a zároveň si zajistí dovoz z laciných trhů zemí ASEAN pro silný výrobní dodavatelský řetězec. Čína dosud neměla žádnou bilaterální obchodní dohodu s Japonskem a jen omezenou s Jižní Koreou. Právě z obav, že místní trh zaplaví čínské zboží, odstoupila od vyjednávání RCEP v roce 2019 Indie. 

Menší a chudší země, jako je Kambodža, Laos, Myanmar, naopak budou v nevýhodě, varoval Langhammer, protože dohoda se nevztahuje na služby a zemědělství. Odstranění byrokratické zátěže a obchodních bariér nicméně potrvá až dvacet let, míní šéf pro asijskou ekonomiku v think-tanku Oxford Economics Louis Kuijs.

Vliv Ameriky bude upadat

Americká vlivná organizace Atlantická rada naopak varuje před tím, že neúčast Spojených států v ekonomickém partnerství povede ke snižování jejich vlivu v Asii a Tichomoří a posílí váhu Pekingu, který převezme roli jediného ekonomického lídra v celém regionu.

Spojené státy se pokusily omezit stoupající čínský vliv v rámci obchodní dohody známé jako Transpacifické partnerství (TPP). Dohoda byla podepsána v roce 2016, po zvolení Trumpa prezidentem ale USA z partnerství odstoupily. 

Zbývající země podepsaly Komplexní a progresivní dohodu o transpacifickém partnerství (CPTPP). Loni v září o členství požádala i Čína. I když její členství není jisté, úspěch v partnerství RCEP zvýší její šance na přijetí, pokud dokáže splnit regulační požadavky. Pak bude absence USA v ekonomických dohodách ještě závažnější, uvedla Atlantická rada.