Nový britský panovník Karel III. Nejistý král do nejisté doby

Karel III. a jeho říše budou potřebovat ochranu naléhavěji, než britský smutek nad odchodem jeho matky naznačuje

Nový britský panovník Karel III. Nejistý král do nejisté doby
V době svého narození, v listopadu 1948, byl Charles po své matce Alžbětě druhým v pořadí nástupnictví britské monarchie. Na trůn si musel počkat téměř 74 let. | Profimedia.cz

Princ z Walesu minulý čtvrtek ukončil dlouhá desetiletí čekání a stal se britským králem. Není mu co závidět. Přijal roli, na kterou se připravoval celý život, ale která může být z různých důvodů nad jeho síly, stejně jako by byla nad síly kohokoli jiného v jeho situaci.

Prvním z těch důvodů je fakt, že nikdo přesně neví, co konkrétně bude náplní jeho role. Úkolem číslo jedna je služba Spojenému království, což pro panovníka znamená především to, že má zachovat monarchii tak, aby ji svému následníkovi předal v co nejlepším stavu.

Pro Karla III. to bude mimořádně obtížné. Ne kvůli vnějším podmínkám daným nejistou cestou mimoevropské existence, již si vybrali britští politici. Podobně složitý začátek měla i Alžběta II., která dosedla na trůn v době, kdy její země valem ztrácela imperiální status, zatímco její otec Jiří VI. zemi převzal necelé tři roky před začátkem světové války. I tehdy vypadala budoucnost Spojeného království všelijak. Postavení královské rodiny však bylo v obou případech bez diskuse.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit