Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nové obvinění Trumpa udělalo z každého amerického voliče porotce

Zvláštní vyšetřovatel Smith připravil důkladnou obžalobu a Trump může jít za spiknutí sedět třeba na dvacet let. Kandidovat v příštích volbách mu to ale neznemožní

Nové obvinění Trumpa udělalo z každého amerického voliče porotce
Donald Trump | Profimedia.cz

Na uložení veškerých obvinění proti Donaldu Trumpovi by bylo třeba přistavět zbrusu nové křídlo Kongresové knihovny. Existují obvinění vznesená v době, než se stal prezidentem; některá byla falešná. Pak jsou tady ta, která zazněla během jeho čtyř let v Bílém domě a vyústila ve dva ­impeachmenty. Po opuštění Oválné pracovny se stal prvním bývalým americkým prezidentem, který kdy čelil obvinění z trestného činu. Je tu Manhattanský případ, jenž se točí kolem falšování obchodních záznamů, je tu případ z Mar-a-Lago, v němž jde o neoprávněné nakládání s utajovanými materiály, a blíží se případ z Fulton County, při němž se bude řešit Trumpův pokus zvrátit volební výsledek ve státě Georgia. A možná si vzpomenete, že Trump už prohrál soud se ženou, která jej obvinila ze sexuálního napadení.

Nic z toho se ani zdaleka nevyrovná nejnovější obžalobě, kterou vydal 1. srpna zvláštní vyšetřovatel Jack Smith. Pokud se obvinění prokáže, stane se tím, pro co si budou dějiny Trumpa pamatovat. Lincoln osvobodil otroky, Reagan vyhrál studenou válku, Trump šel do vězení za pokus ukrást volby.

Říká se tomu zrada

Bývalý americký prezident je obviněn z nejhoršího politického zločinu, kterého se lze v demokracii dopustit. Podle podrobně rozpracovaného obvinění se Trump pokusil zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020, přičemž věděl, že jeho tvrzení jsou nepravdivá. Fingováním důkazů, nátlakem na úředníky a pokusem o sabotáž ústavního procesu ověřování volebních výsledků se dopustil spiknutí proti Spojeným státům a jejich voličům. V některých státech by se tomu říkalo zrada.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit