Nosorožec hlavou dolů

Výzkumy, které mají rozesmát, ale pak přimět k zamyšlení – to jsou kritéria pro zisk humoristických Ig Nobelových cen, které každoročně předcházejí udělení tradičních Nobelovek.

Nosorožec hlavou dolů
Výzkum transportu nosorožců | Cornell University

Dvanáct nosorožců na deset minut zavěšených vzhůru nohama může znít jako hloupý vtip, ale přesně to bylo předmětem výzkumů Robina Radcliffa, veterináře z Cornellovy univerzity, a jeho kolegů v Namibii. Chtěli zjistit, zda letecký transport nosorožců zavěšených za nohy hlavou dolů pod helikoptérou neohrožuje jejich zdraví. Ve spolupráci se zástupci namibijského ministerstva životního prostředí uspali dvanáct nosorožců, zavěsili je na jeřáb vzhůru nohama a sledovali reakci jejich srdce a plic. Došli k závěru, že tento způsob přepravy nosorožci snášejí velmi dobře, a je pro ně dokonce lepší než je položit na bok, kdy se v jedné části plic hromadí více krve a také kvůli vysoké hmotnosti trpí jejich svaly. Vzhůru nohama jsou plíce zatěžovány rovnoměrně a nedochází ani k poškození svalů.

Název cen „Ig Nobel“ je odvozen od jména fiktivního bratra slavného Alfreda Nobela – Ignáce (Ignatia). Zároveň je to i slovní hříčka – stejně vyslovovaný anglický výraz ignoble znamená „nízký“, „pokleslý“ či „opovrženíhodný“.

„Když jsem poprvé slyšel o Ig Nobelech, nebyl jsem si jistý, jestli je to pro náš výzkum dobré, nebo špatné znamení. Teď si ale myslím, že díky tomuto ocenění může více lidí pochopit, že se snažíme zachránit tato úžasná zvířata, která s námi žijí zde, na planetě Zemi,“ shrnul Radcliffe hlavní smysl Ig Nobelových cen.

Tyto ceny již od roku 1991 uděluje časopis Annals of Improbable Research a komise je složena z nositelů skutečných Nobelových cen. Původní definice ocenění byla „za objevy, které nemohou nebo by neměly být opakovány“, později ale organizátoři definici pozměnili na „objevy, které mají lidi nejdříve rozesmát a poté je donutit se zamyslet“, s cílem poukázat na to, že i na první pohled absurdní výzkumy mohou přinést užitečné poznatky.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit