Nikotinové sáčky jsou svinstvo. Prodej dětem se měl už dávno zakázat

Nikotin je jed. My ho umožnili prodávat i dětem, upozorňuje lékařka Koziar Vašáková

Nikotinové sáčky jsou svinstvo. Prodej dětem se měl už dávno zakázat
Martina Koziar Vašáková | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Ministerstvo zdravotnictví nakonec po dlouhém zvažování s velkou pravděpodobností navrhne zákaz prodeje nikotinových sáčků dětem, a to od příštího roku. Podle lékařky a předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti, profesorky Martiny Koziar Vašákové, se tak mělo stát už dávno. „Moc dobře víme, kam vede závislost. Na internetu se dají najít obrázky mladých lidí totálně zničených, bez zubů, v příšerném stavu. Tak nikdo vypadat nechce. Vůbec není vyloučeno ani to, že jedna závislost časem nahradí druhou. Děti časem přejdou k cigaretám… A časem třeba k pervitinu,“ říká lékařka.

Potkali jsme se po konferenci o karcinomu plic. Mám pocit, že u lidí strach z této rakoviny již vzhledem k moderní léčbě není tak silný. Je to tak?

Hlavním rizikovým faktorem rakoviny plic je kouření. Pokud bychom vycházeli z množství kuřáků a kuřaček v Česku, to zůstává poměrně stejné (podle Státního zdravotního ústavu v ČR kouří 24,4 procenta lidí starších patnácti let, pozn. red.). Z toho bychom mohli usuzovat, že lidé z karcinomu nemají nějaký velký strach. To ale samozřejmě platí jen do chvíle, kdy je jim toto onemocnění diagnostikováno. Teprve pak se většina lidí začne tématem více zabývat a obávat se následků.

Snižuje se alespoň počet lidí, kterým je rakovina diagnostikována?

Bohužel ne. Případů rakoviny plic je v posledních letech stále stejně, zhruba 6500 lidí ročně. Pět tisíc lidí ročně na onemocnění zemře. Jediné pozitivní sdělení, které v této souvislosti mám, je to, že celkově vyšší počet pacientů s diagnózou přežívá po delší dobu. Jinak je to tristní diagnóza. Pokud jste s ní jako pacient seznámen, máte jen zhruba patnáctiprocentní šanci, že se dožijete dalších pěti let. Přes veškeré pokroky vědy a léčby je to stále jeden z nádorů s největší smrtností.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit