Niccolò Machiavelli: Naurážejte nepřátele

Komu by z politiky roku 2020 – od Trumpa a Duterteho přes Lukašenka a Putina až po Zemana s Babišem – nešla hlava kolem? Rubrika Tardis proto oslovila duchovního otce moderní politologie, aby si v tom sama udělala trochu pořádek. Horká témata dneška pro ni komentuje Niccolo di Bernardo dei Machiavelli

Niccolò Machiavelli: Naurážejte nepřátele
Profimedia.cz

Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.

Mnoho lidí datuje globální sešup kultury demokracie k válce v Iráku z roku 2003. Byl to tehdy od Američanů špatný nápad?

Je právě tak obtížné a nebezpečné snažit se osvobodit národ, jenž chce zůstat servilní, jako zotročit národ, který chce zůstat svobodný.

Stalo se zvykem přičítat tehdejší americký neúspěch osobnosti prezidenta Bushe mladšího, jenž si vytvořil pověst vůdce ne zrovna z nejschopnějších.

Lidé obecně soudí podle vnějšího zjevu, nikoli podle skutečnosti. Oči má každý, ale zdaleka ne každý jimi dokáže vidět pod povrch. A víte stejně dobře jako já, že být schopný je vždycky podezřelé. V demokracii člověk dosáhne významné pozice pouze tehdy, když jeho průměrnost zaručuje, že nebude pro ostatní nebezpečím. Proto v demokracii nikdy nevládnou ti nejschopnější, ale ti, jejichž bezvýznamnost neohrožuje ničí sebeúctu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit