Nevyužitá energie z větru

Vedle solárních elektráren má Česko také ohromný potenciál v energii z větru. Jenže na rozdíl od fotovoltaiky rozvoj obřích větrníků zatím stagnuje

Nevyužitá energie z větru
ilustrační foto | Archiv

V uplynulém roce byly v celé Evropě nainstalovány nové větrné elektrárny s výkonem 19 128 megawattů, z toho v Evropské unii s celkovým výkonem 16 148 megawattů. Větrné elektrárny tak loni pokryly sedmnáct procent roční spotřeby elektřiny (v EU šestnáct procent). Velká většina elektráren je stavěna na souši: 87 procent v Evropě, a dokonce 92 procent v EU. Vyplývá to z poslední výroční statistické zprávy evropské větrné asociace Wind Europe.

V Česku byly loni poprvé od roku 2019 sice postaveny čtyři nové větrné elektrárny projektu Moravice-Melč II v Moravskoslez­ském kraji s celkovým výkonem 8,8 megawattu, ovšem vzhledem k tomu, že v době, kdy evropská zpráva vznikala, teprve čekaly na připojení do sítě, nebyly ve statistice Wind Europe ještě zahrnuty. Po jejich připojení do sítě vzrostl aktuální instalovaný výkon větrných elektráren v Česku na 348 megawattů.

„V Česku jsme v rozvoji větrných elektráren zaspali. Z větru tu pochází jen přibližně jedno procento spotřebované elektřiny. Potenciál je přitom řádově vyšší,“ zdůrazňuje Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit