Nevýherní byznys

Zavírání heren a vyšší zdanění poslalo většinu hazardních firem do ztráty. Ziskový zůstal jenom Novomatic se sítí kasin Admiral

Nevýherní byznys
Oproti roku 2012 se počet heren v Česku snížil na třetinu. Jen málokomu se bude po tomto ohroženém druhu stýskat. | Profimedia.cz

Lidé naházeli za posledních deset let do „výherních“ automatů přes bilion korun. Přesto firmy, které tyto „jednoruké bandity“ provozují, sčítají ztráty místo zisků. Kdysi výdělečný obor drtí rostoucí daňová zátěž a také zavírání heren, což (s ohledem na příznivé společenské dopady) podporuje většina starostů českých měst a vesnic.

Ještě v roce 2011 dokázalo osm velkých provozovatelů hracích automatů vydělat v součtu přes dvě miliardy korun. Předloni již většina firem byla ve ztrátě. Není proto divu, že z tabulek nejbohatších Čechů vypadla jména byznysmenů z oboru hazardu – Milutin Perič, Miroslav Barnet a další. Díky oborové a geografické diverzifikaci aktivit se zatím drží majitel Synotu Ivo Valenta.

Tvrdě regulovat a danit

Změny, jež se v hazardním byznysu za posledních deset let odehrály, lze nejlépe popsat na příkladu společnosti Slot Group. V roce 2010 tato firma vykázala zisk přes 350 milionů korun, předloni již měla ztrátu v téměř shodné výši. Loni v červenci poslali manažeři firmu do insolvenčního řízení; Slot Group již nedokázal hradit závazky vůči Commerzbank a dalším věřitelům.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit