Nevratné lahve. Vyplatí se zálohování PET lahví?

Zálohování PET lahví je jen věc sympatií. Ekonomicky jde o velmi spornou záležitost.

Nevratné lahve. Vyplatí se zálohování PET lahví?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Iniciativě propagující zálohování a vracení plastových PET lahví se v poslední době nelze vyhnout. Připojili se k ní neziskovky, vysoké školy i velcí výrobci nápojů v čele s Mattoni 1873 a jejím ředitelem Alessandrem Pasqualem. Konec doby, kdy se lahve bezúčelně vyhazují do popelnic, je tedy blízko, řeklo by se. Jenže celá věc není zdaleka tak jednoduchá. Jde v ní o regulérní byznys schovaný za vějičkou ochrany životního prostředí.

Všechno se drtí

Zálohování plastových lahví se dostalo do středu pozornosti proto, že Evropa od členských států chce vcelku rozumnou věc, a to aby s lahvemi účelně nakládaly, nevyhazovaly je a recyklovaly. Cílem je devadesát procent sebraných lahví v roce 2029 s dílčím cílem 77 procent v roce 2025. Česko by s tím mohlo mít potíže, protože limit zatím neplní. Mít něco proti tomu vypadá jako čiré bláznovství, tedy než se člověk hlouběji ponoří do detailů systému.

Zaprvé je totiž velmi sporné, jestli systém vůbec spouštět. Ano, jsme na tenkém ledě statistik a průzkumů, které se velmi liší podle toho, kdo si jejich vypracování objednal. Ale zemi chybí podle ministerstva životního prostředí ke splnění cíle jen osm procent (iniciativa Zálohujeme.cz má jiná čísla, podle nich chybí ke splnění plného cíle 21 procent).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit