Neudržitelné jádro. Rakousko vyhrožuje Bruselu

Rakouská ministryně pro ochranu klimatu oznámila, že se Vídeň bude soudit s Evropskou komisí, pokud uzná investice do jádra jako udržitelnou variantu.

Neudržitelné jádro. Rakousko vyhrožuje Bruselu
Také české jaderné elektárny jsou Rakouskem dlouhododbě kritizovány | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Rakousko zůstává nekompromisním odpůrcem jaderné energie i v době, kdy Evropská komise představila přísnější plány na snižování emisí skleníkových plynů Fit for 55. Ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová z rakouských Zelených představila právní stanovisko německé advokátní kanceláře Redeker Sellner Dahs, které tvrdí, že jaderná energie nemůže být podle evropské legislativy považována za udržitelnou formu energie.

Proto ani jádro v rámci nové taxonomie o zelených investicích nemůže být klasifikováno jako obnovitelný zdroj. To by samozřejmě znamenalo velké problémy pro financování budoucích jaderných projektů v rámci Evropské unie. Pokud toto stanovisko nebude akceptovat Komise, je Rakousko připraveno na ni podat žalobu, otevřeně pohrozila Bruselu zelená politička

„Je irelevantní, že je výroba jaderné energie považována za aktivitu s nízkými emisemi oxidu uhličitého. To jako takové nestačí ke splnění požadavků nařízení o taxonomii,“ tvrdí právní analýza, ze které cituje rakouská ministryně. Jaderná energie podle ní nemá nic společného s udržitelností. 

Ministryně chystá žalobu

Gewesslerová už spřádá plány na reakci, pokud se jádro mezi zelené investice zařadí. To prosazuje Francie, která má společně s Německem v rámci EU největší politickou i ekonomickou váhu. Země galského kohouta je naopak světovým rekordmanem v podílu produkce elektřiny z jádra – nyní to je přes sedmdesát procent – a nedá se předpokládat, že by souhlasila s tím, že jádro udržitelné nebude. 

„Jsem připravena podat žalobu na Komisi, protože tyto plány by nebyly v souladu s právními předpisy. Nesmí se stát, že budoucnost našich dětí bude obětována zájmům jaderné lobby,“ zdůraznila antijaderná bojovnice. 

Tvrdí, že projaderné skupiny provádějí v posledních měsících v rámci EU intenzivní „greenwashing“, aby bylo jádro uznáno jako ekologická varianta energetického zdroje. Ministryně zopakovala, že atomové reaktory jsou extrémně nebezpečnou technologií a Rakousko bude proti nim bojovat ze všech sil. Dodala, že Komise „má značné mezery“ v odborných znalostech o jaderné energii. Rakousko mezi svými spojenci v protijaderném tažení jmenuje Německo, Španělsko, Dánsko a Lucembursko. 

Němci začínají o konci jádra pochybovat

Nicméně i v Německu, kde odpojí poslední jaderné bloky na konci příštího roku, se začíná stále více uvažovat o tom, zda by nebylo lepší reaktory nechat v provozu delší dobu, než se stihnou dobudovat další obnovitelné zdroje, jejichž výstavba v posledních letech vázne. 

Deník Die Welt připomíná, že současných šest bloků v provozu stále vyrobí ročně 64 terawatthodin elektřiny, které jsou bezemisní. Takový výpadek pravděpodobně z velké části nahradí hnědouhelné elektrárny, a tím se zvýší emise uhlíku, proti kterým Brusel i Berlín vehementně bojují. Výpadek srovnává s produkcí elektřiny z patnácti tisíc větrných turbín, což je polovina všech turbín v Německu. Bavorsko zase počítá s tím, že bude muset dvě třetiny elektřiny dovážet. 

Navíc i řada nových ekologických sdružení po celém světě uznává, že v rámci klimatického boje je třeba nad jádrem přivřít oči a v následujících letech jej využívat. Na jaře v Bruselu padesátka projaderných organizací, včetně FOTA4Climate z Polska, Clean Air Task Force a Mothers for Nuclear z USA, vyzvala v otevřeném dopise Brusel, aby bylo jádro zařazeno na seznam udržitelných technologií. Obavy z jádra by měly být menší než strach ze změny klimatu. 

Mluvčí německé organizace Ökomoderne Amardeo Sarma tvrdí, že jaderná energie je klíčová v řešení boje proti globálnímu oteplování. Z technického pohledu by německé jaderné bloky mohly běžet o několik let déle, připomněla i německá asociace provozovatelů jaderných elektráren Kerntechnik Deutschland. Problém je ale v tom, že Německu ubývají experti pro budoucí provoz jaderných elektráren.

O dalším osudu jádra v Evropě by mohlo rozhodnout jediné slůvko, napsal deník Handelsblatt. Pro zařazení do seznamu udržitelných investic je potřeba, aby jádro splňovalo zásadu, že nebude znamenat „významnou“ škodu pro životní prostředí. Zatím členské státy odsunuly definitivní rozhodnutí na druhou polovinu listopadu. Po parlamentních volbách v Německu je vysoce pravděpodobné, že kompromis se bude hledat obtížněji, protože Zelení míří do vlády, ať ji bude sestavovat SPD, nebo CDU/CSU. A ti jsou tradičními odpůrci využívání jádra v energetice.