Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nesvatá země. Izrael a Hamás jsou na pokraji války

Izrael a Hamás směřují k válce. Kdy se zastaví kolotoč násilí na Blízkém východě?

Nesvatá země. Izrael a Hamás jsou na pokraji války
ilustrační foto | Profimedia.cz

To, co začalo minulý měsíc v Jeruzalémě jako hádka o kovový plot, přivedlo stěží pochopitelnou logikou Svaté země Izrael a Pásmo Gazy na pokraj války. Od 10. května vypálili palestinští bojovníci přes 1600 raket na Izrael, který na oplátku provedl stovky leteckých útoků. Jedná se o zdaleka nejintenzivnější kolo bojů od roku 2014. Izraelské bomby zničily v Gaze při operaci údajně vedené proti objektům militantní islamistické skupiny Hamás, která oblast ovládá, tři výškové obytné domy. Hamás a jeho spojenci zasypávají raketami Tel Aviv a jižní Izrael. Řada lidí, převážně Palestinců, přišla o život.

Obě strany vyhrožují další eskalací násilí, přestože je Amerika, Evropská unie i arabské země vyzývají k přesně opačné reakci. Izrael přesunul jednotky na hranice s Gazou a vlastní obyvatele vyzval, aby setrvali v protiraketových krytech. Střety mezi Araby a Židy se šíří po celém Izraeli. Kvůli nepokojům vyvolaným izraelskými Araby po vraždě arabského muže židovským obyvatelem platí ve městě Lod nouzový stav. Zmocněnec OSN pro Blízký východ Tor Wennesland varoval, že stupňující se boje „směřují k totální válce“.

Záblesky ve tmě

Potíže se, jak už to tak bývá, rozhořely kvůli sporu o poměrně malý kus území a znásobil je náboženský význam Jeruzaléma. V tomto případě se jednalo o zapadlé náměstí u Damašské brány, jednoho z pradávných vstupů do starého opevněného města. V dubnu, na začátku muslimského posvátného měsíce ramadánu, se šéf izraelské policie rozhodl prostranství, na kterém se Palestinci rádi scházeli, „z bezpečnostních důvodů“ ohradit. To vedlo ke konfliktům. Opatření bylo později odvoláno, ale pouliční střety mezi mladými Palestinci a izraelskou policií vyvrcholily dvěma velkými incidenty, při nichž policie použila v okrsku mešity al-Aqsá, třetího nejposvátnějšího muslimského místa, zábleskové granáty a gumové projektily. Zraněny byly stovky lidí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit