Nesnesitelná lehkost rozdávání

To je mezi politiky všech barev zdaleka nejrozšířenější choroba a daňoví poplatníci si v době zasedání parlamentu marně brání peněženky.

Nejnovějším hitem mezi poslanci je zvyšování platů učitelů, které sice v posledních letech lámalo rekordy, ale pořád je to málo a na stole je záměr zakotvit průměrný plat učitele na 130 procentech průměrné mzdy. Nejspíše to jen tak neprojde, ale ta diskuse kolem je poučná.

V tuto chvíli není třeba se nějak zabývat otázkami, zda někdo řeší rozsah úvazku učitelů, dlouhodobě a výrazně klesající podíl žáků na učitele a to, zda dosavadní masivní navyšování platů této části státních zaměstnanců mělo nějaký pozitivní efekt na kvalitu výuky, jak se tak obecně traduje. Ani to, že učitelé letos už dostali přidáno standardně a také jim stoupl čistý příjem snížením daní. Úplně stačí, že to znamená dalších 24 miliard korun ročně dodatečných výdajů na státní platy. To je navýšení jejich celkového objemu o deset procent, pokud to autoři nápadu nevědí.

To by nenapadlo ani Schillerovou

Největšími bojovníky za tento zákon jsou Piráti se STAN, kteří kritizovali před nedávnem nezodpovědnost ODS, jež prosadila s Babišem snížení daní za 70 miliard. Sami si přitom k tomu prosadili valorizaci základní odečitatelné položky, což by dohromady s učitelskými platy zatnulo sekyru blízko té ódéesácké, kritizované bezpochyby oprávněně.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit