Neschopní proti neschopnějším

Zřízením komise, která bude mít dozor nad chytrou karanténou, vláda přiznává všechny potíže, které až dosud odmítala.

Vlastně by to mohla být první dobrá zpráva ve vládních zmatcích kolem koronaviru. Vzniká Rada vlády pro zdravotní rizika, která bude mít dozor nad chytrou karanténou. Řídit ji bude premiér, místopředsedy se stanou ministři zdravotnictví a vnitra. V reálu ale zřízením téhle komise vláda přiznává všechny potíže, které až dosud odmítala.

Abychom si shrnuli, kdo měl až dosud boj s covidem v Česku na starosti: Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček, podle nějž Vojtěch absolutně nestíhal. Měli jsme tu také armádu, která podle šéfa resortu obrany Lubomíra Mentara chtěla převzít chytrou karanténu zcela pod sebe. Do projektu se míchal i premiér Andrej Babiš, u nějž se scházely stížnost hejtmanů. Ten dohlížel na ministra zdravotnictví, vypínal a zapínal ekonomiku a občas si čirou náhodou v přímém televizním přenosu zavolal o covidu se slovinským premiérem. Každému soudnému člověku je jasné, že systém řízení „každý všechno šéfuje a nikdo za nic neručí“ nemohl zaboha fungovat.

Nová rada má ale také jednu velkou nevýhodu. Už nebude možné se vymlouvat na ostatní. Zejména ministr zdravotnictví se bude muset naučit nést odpovědnost. Ač ho premiér vyzývá k tomu, aby „nebyl slušnej“ a žaloval v televizi, který úředník co pokazil, musí pochopit, že dospělé chování vypadá tak, že ministr přizná odpovědnost za své lidi – jejich chyby jsou jeho problém.

Zřízení rady je zcela jistě kompromisem. Politickým kompromisem. Hamáček chtěl být znovu šéfem krizového štábu, což by byl vlastně dobrý nápad. Nemusela by se zřizovat nějaká nová rada vlády. Jenže veškerou pozornost a politické body by štáb a Hamáček soustředili na sebe. Je jasné, že marketingové oddělení hnutí ANO tohle nemohlo dovolit. Navíc potřebovalo vyřešit spor Metnara s Vojtěchem kvůli kulhající chytré karanténě.

Rada vlády je řešením, které pomohlo zakrýt potíže hnutí. Je to jen a právě ANO, kdo z nápadu bude těžit. Jan Hamáček, šéf krizového štábu, se neměl nechat do toho nápadu vtáhnout. Naopak měl vystoupit, pojmenovat potíže, které každý vidí, a vyžádat si mandát k jejich řešení. Rada je obrazem toho, kdo drží moc, kdo se jí bojí a také ukazuje, kdo ve skutečnosti rozhoduje. Další bod pro Andreje Babiše.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní