Nepovedená berlínská revoluce

Bydlení je v Berlíně vinou socialistické revoluce hůř dostupné než před rokem.

Zastropujeme nájemné, sebereme majitelům činžáků jejich nemorální zisky a bydlení bude konečně dosažitelné pro méně majetné lidi. Tak zněl ve zkratce plán, kterým chtěla řešit bytovou krizi rudo-zeleno-rudá koalice zasedající na radnici v Berlíně. Od jeho realizace uplynul zhruba rok. A zatímco levice po celé Evropě berlínský pokus o bytový ráj dál vychvaluje a bere si jej za vzor v boji proti realitním magnátům, lidé hledající v německé metropoli bydlení mají smůlu. Proč?

Došlo přesně k tomu, před čím ekonomové varovali. Regulace nájmů rozdělila trh na dvě části. První, podstatně větší tvoří byty postavené před rokem 2014. Druhou, menší představují novější neregulované byty postavené po tomto datu.

První část trhu od loňska v podstatě zamrzla. Šťastlivci, kteří mají v regulovaných bytech nájemní smlouvy, se jich pochopitelně drží zuby nehty. A pokud se přece jen některá z nájemních jednotek uvolní, investor ji raději prodá, než aby hledal nového nájemníka za nerentabilní cenu. Jinými slovy: levných, regulovaných bytů k pronájmu ubývá.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit