Nezdražuje jen plyn, připlatí si i domácnosti, které topí peletami

Cena dřevěných pelet letos na jaře meziročně vzrostla až o čtyřicet procent a u některých prodejců stojí kilogram této suroviny už více než deset korun. I tak vytápění peletami stále patří mezi nejlevnější.

Nezdražuje jen plyn, připlatí si i domácnosti, které topí peletami
ilustrační foto | Shutterstock.com

„Zdražení se pohybuje mezi deseti a čtyřiceti procenty. Je to hodně, ale pořád zásadně méně, než činí zdražování plynu a elektřiny,“ uvedl předseda klastru Česká peleta Vladimír Stupavský. Dodal, že zájem o vytápění peletami je pořád značný, kvůli vysoké poptávce dokonce někteří distributoři zavedli pořadníky.

„V současné době se cena pelet i ostatních paliv a energií vyvíjí prakticky každý týden a je ovlivněna panikou na trhu srovnatelnou s nedávným kolísáním cen pohonných hmot. Hlavním viníkem je samozřejmě ruský útok na Ukrajinu a strašení s vypínáním plynu,“ konstatoval Stupavský.

Majitelé automatických kotlů kvůli negativním zprávám o růstu cen fosilních paliv i jejich hrozícímu nedostatku podlehli panice a poptávka po peletách na jaře několikanásobně vzrostla.

Výrobci se zároveň musí vypořádat s rostoucími cenami pilin pro výrobu pelet, energií, obalů a dopravy. I tak pelety jsou a budou druhým nejlevnějším palivem po dřevu.

„Česká výroba pelet je každoročně ve velkém převisu, vyrábíme třikrát až čtyřikrát více pelet, než spotřebováváme. V Evropě je ale propojený trh a ne všechny země jsou s výrobou a spotřebou soběstačné. Evropa spotřebovává pro vytápění asi osmnáct milionů tun pelet a aktuálně čelí výpadku dvou milionů tun z Ruska, Běloruska a Ukrajiny. Není to nenahraditelný výpadek, ale dokázal viditelně zamíchat s cenami,“ upozornil Stupavský.