Není učitel, přesto bude učit

Ministr školství Petr Gazdík chce, aby na základních a středních školách mohli učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Proti jsou univerzity i odborné organizace

Není učitel, přesto bude učit
ilustrační foto | Tomáš Novák

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) oprášil návrh svého předchůdce ve funkci Roberta Plagy (za ANO), aby za katedrou mohli stát i lidé bez pedagogického vzdělání. Pedagogické fakulty nejvýznamnějších tuzemských univerzit jsou v šoku a od navržení zákona ministra odrazují. Proti se postavily taktéž dvě nejvlivnější kantorské organizace – školské odbory i spolek Pedagogická komora –, které krok považují za degradaci učitelského povolání.

O přijetí zákona usiloval již Robert Plaga, ministr školství ve vládě Andreje Babiše (ANO). Norma měla výrazně rozšířit pravomoci ředitelů základních a středních škol. Ti by nově mohli přijmout jakéhokoli vysokoškolsky vzdělaného člověka, aby učil jakýkoli předmět.

„Zlepší se tím podmínky pro zapojení odborníků z praxe ve vzdělávání. Předpokládáme, že ve svém celku to pomůže přivést do profese učitele další vhodné kandidáty, kteří prošli odbornou přípravou v jiných oblastech vzdělávání. To přispěje k mírnění již nastávajícího nedostatku učitelů, který se má navíc v důsledku stárnutí učitelských sborů dále stupňovat,“ argumentoval Plaga.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit