Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nenávist k bohatým muslimům? Proč je kritika katarského šampionátu často přehnaná a pokrytecká

Katar je důstojnějším pořadatelem velké sportovní akce než mnoho jeho předchůdců z poslední doby.

Nenávist k bohatým muslimům? Proč je kritika katarského šampionátu často přehnaná a pokrytecká
Fanoušek Kataru při úvodním zápasu Mistrovství světa domácích proti Ekvádoru | foto Profimedia.cz

Často se tam chovají ošklivě k přistěhovalcům, kteří pracují na stavbách. Je tam mnohem menší sexuální svoboda než na Západě. Nemají demokracii. Všechna tato tvrzení o Kataru, kde teď v neděli začalo mistrovství světa ve fotbale, jsou pravdivá.

A stejně tak se dají vztáhnout na Rusko, kde se konalo předchozí mistrovství světa, a na Čínu, která loni v zimě uspořádala poslední olympiádu. Po pravdě řečeno, Katar je daleko vhodnějším místem pro uspořádání velkého sportovního podniku než kterékoli z těch dvou.

Západní kritika rozhodnutí uspořádat fotbalový šampionát v Kataru přinejlepším nerozlišuje mezi skutečně odpudivými režimy a těmi, které mají vady. Přinejhorším zavání slepou předpojatostí. Spousta pobouřených kritiků zní, jako by jednoduše neměli rádi muslimy nebo bohaté lidi.

Shovívavější než Rusko i Čína

Katar možná není demokracie, ale není to ani odporná despocie, jak jej vykreslují některé komentáře. Předchozí emír v zemi zavedl volby, ačkoli nebyl vůbec pod tlakem obyvatel. Založil také zpravodajský kanál al-Džazíra, který si dovoluje mnohem kritičtější tón než kterákoli jiná arabská televize, byť vůči samotnému Kataru je výrazně shovívavější.

To je velmi vzdálené situaci v Putinově Rusku, kde vás do vězení dostane, když si dovolíte označit válku na Ukrajině za válku, nemluvě o tom, když si dovolíte ji odsoudit. A úplně jiný svět oproti Číně, jejíž režim netoleruje ani náznak politického nesouhlasu. Argentinská junta, která pořádala fotbalové mistrovství světa v roce 1978, vyhazovala kritiky z vrtulníků.

I na přistěhovalecké dělníky v Kataru se svět dívá zkreslenou optikou. Zaprvé je emirát otevřenější vůči zahraniční pracovní síle než Amerika nebo kterákoli evropská země. Rodilí Katařané tvoří jen dvanáct procent obyvatel, což je podíl, který by všechny ty údajně osvícené státy jednoduše nepřipustily.

Občas se s dělníky skutečně špatně nakládá, ale většina bere mzdu, která jim dokáže změnit život – proto také do Kataru v takových počtech přicházejí. A zatímco ani dvoje olympijské hry Čínu nijak nezdemokratizovaly, šance uspořádat fotbalový šampionát přiměla Katar zlepšit své pracovní právo.

Tvrzení, že Katar je doupětem homofobie, je zavádějící. Homosexuální pohlavní styk je v zemi nelegální, to je pravda, ale totéž platí i o mimomanželském sexu. Porušení těchto zákonů se nicméně jen zřídkakdy stíhá. Podobně konzervativní a málo vymáhané zákony jsou naprosto běžné ve většině rozvojového světa a téměř ve všech muslimských zemích. Katar není žádnou výjimkou.

Pak tady jsou tvrzení, že Katar získal pořadatelství šampionátu díky úplatkům. To může být pravda, ačkoli dosud nebyly zveřejněny žádné konkrétní důkazy. Ale pokud tomu tak bylo, vypovídá to mnohem víc o Mezinárodní federaci fotbalových asociací (FIFA) než o samotném Kataru. Na světě budou vždy bohaté státy a mezinárodní sportovní organizace se musejí umět bránit nezákonným vlivům.

Jen zlomek emisí

Nejsilnější argument proti Kataru je ekologický. V době, kdy se svět přehřívá, vypadá jako naprosté šílenství navézt hordu hráčů, fanoušků a bafuňářů, aby sledovali fotbal na zbrusu nových klimatizovaných stadionech, kde trávu udržuje při životě zavlažování vodou získanou odsolováním.

Tvrzení pořadatelů, že bude šampionát uhlíkově neutrální, zní krajně pochybně. Ale to je do jisté míry neřest všech velkých sportovních akcí. Díky chytrým konstrukčním řešením není chlazení stadionů v pouštní zemi takovou ekologickou zátěží, jak si možná myslíte. A 3,6 milionu tun oxidu uhličitého, které podle FIFA šampionát vyprodukuje, tvoří pouze 0,01 procenta letošních globálních emisí.

Pokud FIFA nechce, aby si pořadatelství pořád dokolečka předávaly Finsko, Norsko a Švédsko, nemůže mistrovství vždy pořádat na zcela bezúhonném místě. Myšlenka vyslat fotbalový šampionát do světa je jedině správná. Na Blízkém východě je spousta fotbalových fandů, ale mistrovství se tam ještě nikdy nekonalo. A nikdy ho nepořádala ani žádná muslimská země.

Pokud se tedy mělo mistrovství světa ve fotbale někdy konat na takovém místě, pak byl Katar nejlepší možnou volbou.

© 2022 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com