Nenasytný Apple. Cizí firmu koupí každé tři týdny

Technologický gigant zažívá rekordní období. Prosperitu využívá k masivnímu nakupování firem.

Nenasytný Apple. Cizí firmu koupí každé tři týdny
Šéf společnosti Apple Tim Cook | Profimedia.cz

Apple je před Googlem, Microsoftem či Amazonem nejhodnotnější firmou světa. Hodnota značky loni překonala hranici 240 miliard dolarů, tržní kapitalizace se dostala nad dva biliony dolarů a v nejbližších letech s největší pravděpodobností stále rychle poroste. Americký technologický gigant si svou pozici jistí i neustálou expanzí.

Jak uvedl šéf firmy Tim Cook na výročním setkání akcionářů, které letos kvůli pandemii covidu-19 proběhlo online formou, Apple koupil za posledních šest let více než sto firem. Znamená to, že v průměru každé tři až čtyři týdny přidá do svého portfolia další společnost.

Apple se při akvizicích firem drží hlavně v oboru a zaměřuje se na technologické společnosti. Vůbec největším obchodem za posledních deset let byl nákup firmy Beats Electronics, která vyrábí populární hudební sluchátka a za níž jako zakladatel stojí známý raper a producent Dr. Dre (vlastním jménem Andre Young). Apple za ni v srpnu 2014 zaplatil v hotovosti a akciích tři miliardy dolarů. V hudebním byznysu získal v roce 2018 za 400 milionů dolarů ještě software na rozpoznávání skladeb Shazam.

Podle Cooka se ale Apple snaží cílit i na firmy, které mu pomáhají s vývojem vlastních produktů. Jednou z nich je například izraelská společnost PrimeSense, jejíž know-how využil Apple pro technologii rozeznávání obličejů FaceID. Jen v uplynulém roce pak získal několik firem zaměřujících se na vývoj umělé inteligence, další na virtuální realitu a například i kanadský startup Mobeewave, který z iPhonů dělá platební terminály.

Apple zažívá rekordní období, v prvním fiskálním čtvrtletí vykázal tržby ve výši 111,4 miliardy dolarů, a vůbec poprvé se tak přehoupl přes stomiliardovou hranici. Zároveň mu ve všech segmentech stouply prodeje.

Akcionáři na setkání zároveň znovu zvolili členy představenstva, včetně bývalého prezidentského kandidáta Ala Gora i Tima Cooka. Šéf společnosti současně oznámil, že Apple plánuje zvýšit dividendu, která v posledních dvou čtvrtletích činila 20,5 procenta na akcii. Za poslední čtyři čtvrtletí firma na dividendách vyplatila více než 14 miliard dolarů.

Od loňského března pracuje většina zaměstnanců firmy z domova, podle Cooka ale Apple nepůjde cestou jiných technologických společností a po konci pandemie se chystá koncept home officu opustit a vrátit se k tradičnímu pracovnímu modelu.