Německý sen z Levoče

Další obří krach přichází z Východu. A zase jsou u toho čeští insolvenční dravci z Brna a toxické směnky téměř za dvě miliardy

Německý sen z Levoče
Zakladatel Helske Matej Rusňák se přes léto horečně snažil najít partnera, který by mu pomohl závazky přefinancovat. Až se dostal k brněnskému spekulantovi s pohledávkami Janu Čermákovi (na snímku). | Michael Tomeš

Byl to jistě odvážný a ambiciózní projekt. V lázeňském městečku Bad Harz­burg v severním Německu mělo vzniknout sedm budov na ploše přes 25 tisíc metrů čtverečních a v nich bezmála 150 apartmánů pro německé seniory. Součástí mělo být bydlení na vysoké úrovni a široké spektrum služeb a volnočasových aktivit. V někdejším sportovním areálu se mělo začít stavět už letos.

Také v Essenu v Severním Porýní-Vestfálsku na pozemku o velikosti 8800 metrů čtverečních měl vyrůst mimořádný resort pro seniory s rozsáhlými pečovatelskými službami, ambulancí i intenzivní lékařskou péčí. Zahájení stavby 73 apartmánů pro zhruba sto rezidentů záviselo už jen na vydání stavebního povolení. V různých přípravných fázích se pak nacházely ještě minimálně dva další německé projekty moderních domů pro seniory.

Problém však je, že autorem těchto myšlenek nebyl žádný zavedený developer ani silná zdravotnická skupina. Vymyslel je Slovák Matej Rusňák z východoslovenské Spišské Nové Vsi, mladý finanční poradce bez větších zkušeností. Ten v roce 2013, v 29 letech, založil investiční společnost Helske. Nejdříve se zaměřil na patenty stavebních materiálů a následně začal chystat vybudování výrobního závodu na speciální sádrokarton. Později se nadchl také pro trh pečovatelských služeb. Jak už to u podobně sebevědomých podnikatelů, kteří navíc dobře znají retailový trh finančního poradenství, bývá – problém se vstupním kapitálem vyřešil tak, jak uměl nejlépe. Vydal dluhopisy, které prodávalo několik zprostředkovatelských firem v několika zemích.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit