Německu vládne RWE

V dávné době, kdy slovo Energiewende ještě neexistovalo a svět byl výhradně atomově-fosilní, drželi německou energetiku pevně v rukou čtyři hráči: E.ON, Vattenfall, EnBW a RWE

Německu vládne RWE
ilustrační foto | Shutterstock.com

Žádný z energetických obrů se však nikdy nedostal do dominantního postavení, kdy by mohl své podmínky diktovat konkurenci či spotřebitelům. Nyní však musel spolkový antimonopolní úřad Bundeskartellamt konstatovat, že po odstavení mnoha jaderných a uhelných bloků dosáhla posledně jmenovaná společnost pozice, kterou lze definovat jako ovládající trh. A sice významně. 

Po vypnutí mnoha konvenčních zdrojů zkrátka vzrostl počet hodin, po které se zbývající elektrárny z portfolia RWE staly nezbytnými pro zásobování Německa elektřinou. A podle úřadu hrozí, že s očekávaným odstavením dalších konvenčních zdrojů společnost své postavení ještě posílí. RWE žádné sankce nehrozí, ocitne se ale pod důslednou kontrolou, zda svého postavení nezneužívá.

Mimochodem, podle úřadu roste i význam společnosti LEAG z impéria Daniela Křetínského. Ta však citlivou hranici zatím nepřekročila.