Německo zestátní Uniper. Největší dovozce ruského plynu tratil stovky milionů eur denně

Dovozci zemního plynu Uniper zlomilo vaz nedodržování smluv ze strany Ruska. Aby ochránil klíčového importéra od insolvence, přebírá nad ním kontrolu německý stát. 

Německo zestátní Uniper. Největší dovozce ruského plynu tratil stovky milionů eur denně
Plynová elektrárna (ilustrační foto) | Shutterstock.com

Může to být největší záchranná akce komerční společnosti v historii Německa. Tak německá média komentují včera oznámený záměr převzetí energetického gigantu Uniper státem. Odkup akcií od majoritního vlastníka finské energetiky Fortum a zvýšení základního kapitálu přijde sice „jen“ na osm miliard eur a například na záchranu Lufthansy ohrožené covidovou krizí muselo Německo připravit kredit ve výši devět miliard eur, na pomoci aerolince se však podílely i další země a ne všechny peníze nakonec dopravce využil. 

Více peněz spolykala záchrana Commerzbank, na kterou v roce 2009 plně dopadla finanční krize. Stát nejdříve poskytl klíčové bance dvakrát finanční injekci ve výši osmi miliard a nakonec do ní v bezprecedentním kroku za 1,8 miliardy vstoupil a dodnes v ní drží 25procentní podíl. 

I současná záchrana Uniperu má však předehru. Spolková vláda už v červenci kývla na pomoc ve výši patnácti miliard. To evidentně nestačilo a další peníze měl energetický koncern získat z připravované „Gasumlage“, tedy jakési daně, skrze kterou se měli spotřebitelé energií podílet na záchraně německých obchodníků s plynem. Než se tak však stalo, musela vláda Olafa Scholze přistoupit k mnohem radikálnějšímu opatření a Uniper znárodnit. Po dokončení procesu bude stát ovládat společnost z 98,5 procenta. 

Uniperu zlomilo vaz nedodržení nasmlouvaných dodávek ze strany ruského Gazpromu. Ten po začátku ruské invaze na Ukrajinu postupně snižoval dodávky plynovodem Nord Stream, až je koncem srpna úplně zastavil. Aby dostál svým závazkům, musel Uniper nakupovat plyn na spotovém trhu, ovšem za mnohonásobně vyšší ceny. Denně tak spálil až stovky milionů eur. 

Společnost je však pro Německo, a v zásadě pro celý evropský trh, „too big to fail“. Podle serveru Wirtschaftswoche dováží Uniper tolik plynu, kolik odpovídá spotřebě 35 až 40 procent německých domácností. Jde o klíčového dodavatele městských tepláren, který zároveň vlastní zhruba čtvrtinu kapacity německých zásobníků plynu. V zemi tak převládl strach z řetězové reakce, jakou před lety vyvolal pád americké banky Lehman Brothers.  

Nejde o první importéra, kterého německý stát přivedl pod svou kontrolu. Už na jaře uvalila vláda nucenou správu na ruskou společnost Gazprom Germania a s ní třeba i na tuzemského dodavatele Vemex, kterého německá matka vlastní. Gazprom Germania se nově jmenuje Securing Energy for Europe, tedy zkráceně SEFE. Podle informací deníku Die Welt je v pokročilém stavu příprava na úplné zestátnění i této firmy.