V Německu dochází k útokům na Židy. Velvyslanec Izraele žádá reakci

Synagogy v několika německých městech se staly terčem útoků mladých muslimů kvůli krizi mezi Izraelem a Palestinou. Izraelský velvyslanec v Německu požádal německé úřady o ochranu židovské komunity. V zemi jde kvůli nacistické minulosti a holocaustu o citlivé téma.

V Německu dochází k útokům na Židy. Velvyslanec Izraele žádá reakci
Propalestinská demontrace v Německu, ilustrační foto | Profimedia.cz

Napadání Židů, pochody před synagogami, pálení izraelských vlajek. Takové chování, které je nyní vidět v některých německých městech, připomíná spíše třicátá léta minulého století, kdy v nacistickém Německu řádily bojůvky hnědých košil z SA. Osud většiny evropských Židů byl později zpečetěn v plynových komorách vyhlazovacích táborů.

Antisemitské pochody před synagogami se v těchto dnech konaly například v Bonnu, Münsteru či Gelsenkirchenu. Účastní se jich především příznivci Palestiny, kteří před synagogami protestují a zapalují izraelské vlajky na protest proti aktuálnímu dění v Izraeli. Deník Die Welt napsal, že se jedná hlavně o mladé muslimy, kteří provolávají protižidovská hesla v ulicích měst. Například v Gelsenkirchenu, kde žije velká část muslimského obyvatelstva, se skandovalo před synagogou „zasraní Židé“, připomenul web týdeníku Der Spiegel.

Proto nyní židovská komunita v Německu s obavami sleduje projevy antisemitismu v největší zemi Evropské unie. Velvyslanec Izraele v Berlíně Jeremy Issacharoff už také apeloval na německé úřady, aby židovskou komunitu ochránily. A zdůraznil, že konflikt nemá nic společného s židovskou komunitou žijící v Německu.

Opakování temné historie

Předsedkyně židovské komunity v Gelsenkirchenu Judith Neuwald-Tasbachová je jako dcera přeživších holocaustu současnou situací zděšena a nechápe, jak se může temná historie v Německu opakovat.

Předsedkyně židovské komunity v Bonnu Margaret Traubová pak varovala, že útoky na Židy přicházejí ze „všech stran“ společnosti, ale bohužel nejčastěji od mladých muslimských mužů. Často to jsou uprchlíci původem ze Sýrie, přiznal ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. Při protiizraelských demonstracích jsou k vidění i turecké a tuniské vlajky. 

Ústřední rada Židů v Německu kritizuje to, že úředníci a policie v předchozích dnech nezasáhli ani přes jasné antisemitské skandování demonstrantů.

Němečtí politici se obávají, že antisemitské projevy budou pokračovat v souvislosti s pokračujícím konfliktem v Izraeli mezi Araby a Židy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier oznámil, že ve své zemi nestrpí projevy antisemitismu. Ministr zahraničí Heiko Maas vyzval ke zvýšení ochrany židovských institucí na německém území. 

Velvyslanec Issacharoff zdůraznil, že se jeho země pouze brání útokům Hamásu. „Nemůžete na Izrael útočit tisíci raketami a pak to spojovat s politikou osidlování (židovského státu),“ řekl s tím, že se o této politice musí vést seriózní dialog.