Němci vyplatí odškodné za uzavřené doly. Křetínský dostane 1,75 miliardy eur

Také v Německu má skončit uhelná energetika nejpozději v roce 2038. Spolkový sněm schválil odškodnění těžařům, včetně Čechů.

Němci vyplatí odškodné za uzavřené doly. Křetínský dostane 1,75 miliardy eur
ilustrační foto | Profimedia.cz

Německý Bundestag schválil smlouvy o odškodnění uhelných společností za předčasné vypnutí elektráren a uzavření dolů. Celkem jde o více než čtyři miliardy eur, které si mezi sebe rozdělí společnosti RWE a Leag. Druhou z jmenovaných firem ovládá EPH miliardáře Daniela Křetínského a PPF Investments, za kterou stojí dlouholetý spolupracovník Petra Kellnera Tomáš Brzobohatý. S nejbohatším Čechem však společnost úzce spolupracuje.

Zatímco RWE získá z balíku 2,6 miliardy za svá uhelná aktiva v Porýní, na Leag připadá 1,75 miliardy eur. Čechy ovládaná společnost provozuje čtyři elektrárny a čtyři doly v Lužici na východě země, ale také třeba obří baterii BigBattery Lausitz o kapacitě 53 megawatthodin, která před před pár dny přešla do úplného provozu.

Smlouvu s vládou musí ještě posvětit Evropská komise. Dohoda nicméně nejspíš znamená konec plánů na další rozšiřování lužických dolů. „V Braniborsku se to týká především dolu Welzow-Süd. Ten, jinak než bylo zamýšleno v hnědouhelném plánu z roku 2014, nebude pokračovat do části II,“ oznámil Leag. V prostoru se nachází až 200 milionů tun uhlí, ovšem také vesnice Proschim a Welzow. Leag zredukuje plány i na dolu Reichwalde, naopak nadále počítá s dotěžením dolu Nochten. 

Čeští investoři koupili německé uhelné doly a elektrárny před pěti lety od švédského Vattenfallu. Cena byla v podstatě nulová, noví majitelé však museli převzít závazky za rekultivaci po těžbě.