Nemáš očkování, končíš. Tvrdý přístup razí v USA soukromý i veřejný sektor

Stát New York nepustí do práce nenaočkované pracovníky ve zdravotnictví, aerolinky United Airlines propustí téměř 600 zaměstnanců.

Nemáš očkování, končíš. Tvrdý přístup razí v USA soukromý i veřejný sektor
Guvernérka státu New York Kathy Hochulová | foto Profimedia.cz

Ve Spojených státech se po prvotních dobrých číslech tempo očkování zaseklo, v současné době činí celková ukončená proočkovanost v celé zemi 56,4 procenta. Ve státní správě i soukromém sektoru proto roste tlak na očkování zaměstnanců. A padají i jasná ultimáta: buď se necháte naočkovat, nebo u nás nemůžete pracovat. K tomuto kroku sáhl v případě zdravotníků stát New York, podobně u svých zaměstnanců postupují i aerolinky United Airlines.

Ve státě New York začalo v pondělí platit nařízení, podle něhož musí všichni zaměstnanci pracující ve zdravotnictví podstoupit povinně očkování. Ze 450 tisíc pracovníků jich nesplňuje nové podmínky sedmdesát tisíc. Přímo v New Yorku „nevyhovuje“ pět tisíc zaměstnanců z místních jednotek intenzivní péče. Tito pracovníci teď mají neplacené volno s tím, že se v případě změny názoru do práce mohou vrátit.

Nová guvernérka Kathy Hochulová, která v srpnu nahradila skandály potopeného Andrewa Cuoma, už vyhlásila stav nouze, který umožní nemocnicím a zdravotním zařízením zaplnit uvolněná místa pracovníky z jiných států USA i ze zahraničí, zdravotními sestrami v důchodu či příslušníky národní gardy.

Zatímco některé nemocnice byly na zavedení striktních opatření dobře připravené a dosahovaly proočkovanosti až 97 procent, jinde řeší velké problémy. Například Upstate University Hospital v městě Syracuse byla kvůli nedostatku personálu nucena uzavřít polovinu operačních sálů.

Stejný požadavek na povinné očkování byl přichystaný i pro učitele a zaměstnance ve školství, toto nařízení ale jen pár dní před jeho zavedením zablokoval odvolací soud.

Narůstající počet nových případů covidu-19 v New Yorku přinutil Hochulovou k rychlé reakci. Kromě implementace povinného očkování se obrátila i na církevní představitele. V jednom z největších kostelů v New Yorku v neděli na mši apelovala na místní křesťany, aby jí pomohli s propagací vakcín. „Potřebuji, abyste byli mými apoštoly. Jděte ven a přesvědčte ostatní, že to dlužíme jeden druhému,“ řekla.

Rozhodný postoj k očkování zaujaly i velké aerolinky United Airlines, které už v srpnu oznámily, že od svých zaměstnanců budou vyžadovat očkování. Tato taktika, která měla kromě jiného uklidnit potenciální cestující, měla u personálu požadovaný ohlas. Ze 67 tisíc zaměstnanců podstoupilo očkování 97 procent. Dva tisíce pracovníků požádaly o výjimku ze zdravotních či náboženských důvodů, 593 zaměstnanců však podstoupení vakcinace bez vysvětlení odmítlo a firma je má v plánu vyhodit.

„Pro to méně než jedno procento lidí, kteří očkování nepodstoupili, jsme byli bohužel nuceni zahájit proces odloučení,“ uvedla společnost v prohlášení. „Bylo to nesmírně těžké rozhodnutí, ale udržení našeho týmu v bezpečí bylo naší prioritou.“