Nekonečný covid-19: proč vyhlídky pro nejbližší budoucnost nejsou zrovna růžové

Kříže namalované na Staroměstském náměstí jsou dostatečným varováním, že vláda situaci s covidem už nesmí znovu podcenit.

Nekonečný covid-19: proč vyhlídky pro nejbližší budoucnost nejsou zrovna růžové
Vlastimil Válek | foto Profimedia.cz

Jako by toho nebylo málo. Pekelné zdražování všech základních životních potřeb včetně potravin a energií. Válka na Ukrajině a stále doutnající hrozba rozšíření válečného konfliktu do celé Evropy.

Teď se zase začíná ozývat v další možné vlně nekonečná pandemie covidu-19. A do toho ještě takové „drobnosti“ jako vyplavené domy po prudkých lijácích – třeba minulý týden v Týně nad Vltavou.

Nemalá část obyvatel je nepochybně pod ohromným psychickým tlakem, když vyhlídky pro nejbližší budoucnost nejsou zrovna růžové, spíše hodně potemnělé.

Už jen proto by teď měl být hodně slyšet ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a jeho spolupracovníci, aby představili možné scénáře dalšího vývoje, a především opatření, která by mohla následovat. Aby ukázali, že mají situaci pod kontrolou.

Zatím se zdánlivě tak moc neděje, i když počet nakažených už byl minulý týden opět nad tisícovkou. Nemocnice nejsou zavalené koronavirovými pacienty. Ale do Česka pokaždé dorazila další vlna covidu-19 s několikatýdenním zpožděním. V Německu či Rakousku nakažených přibývá.

V Česku se navíc testuje výrazně méně než při vzedmutí pandemie, takže čísla mohou být ve skutečnosti výrazně horší, než ukazují statistiky.

V minulých letech se už několikrát stalo, že politici v čele s tehdejším premiérem Andrejem Babišem (ANO) nechtěli vidět, co se blíží, a stálo to život tisíce pacientů. Není zapotřebí hned další lockdown, ale kříže namalované na Staroměstském náměstí jsou dostatečným varováním, že se situace už nesmí znovu podcenit.