Vybrané články
z týdeníku The Economist

Nejzoufalejší na světě

Nový průzkum mezi Afghánci vykresluje temnou realitu života za Tálibánu

Nejzoufalejší na světě
ilustrační foto | Profimedia.cz

V roce 2016 proběhl v Afghánistánu průzkum, v němž měli dotázaní na stupnici od nuly do deseti ohodnotit kvalitu svého života. Nula byla „nejhorší možný život“, desítka nejlepší a Afghánci si dali celkem slušných 4,2, což je postavilo na roveň Indů a lehce pod mediánovou hodnotu 5,4 ze všech 142 účastnických zemí. V létě 2021 spadlo afghánské skóre na 2,3, což ze země dělá podle společnosti Gallup nejnešťastnější kout světa.

Gallup, který tyto průzkumy dlouhodobě provádí, hovořil s reprezentativním, celostátním vzorkem 2002 Afghánců mezi 8. srpnem a 29. zářím loňského roku – právě v době, kdy Tálibán dokončoval převzetí moci v zemi. Výzkumníci se lidí stejně jako v uplynulých letech ptali na kvalitu každodenního života. Kde to bylo možné, dotazovali se jich v soukromí jejich domovů nebo alespoň diskrétně mimo doslech ostatních. A odpovědi vykreslují pochmurný obraz afghánského zoufalství.

Rychle pryč

Plných 75 procent dotázaných uvedlo, že někdy v uplynulém roce neměli dostatek jídla, což byl mírný nárůst oproti roku 2019 a velký skok oproti 44 procentům v roce 2016. Na otázku, zda se s ženami zachází uctivě, odpovědělo 67 procent dotázaných „ne“, což je nárůst oproti zhruba padesáti procentům v roce 2019 a necelým čtyřiceti procentům v roce 2016. Pozoruhodné je i to, že podíl mužů, kteří odpověděli „ne“, vyskočil během dvou let z 39 na šedesát procent.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit