Nejvíce zlata najdete na skládce

Nerecyklují se pouze plastové lahve nebo staré noviny, ale také drahé kovy

Nejvíce zlata najdete na skládce
Michal Spurný s elektroodpadem, který je cenným zdrojem drahých kovů. | Archiv

Každoročně se na světě vytěží několik tisíc tun zlata. Nic nezůstane, všechno se spotřebuje. Produkci zlatých dolů si rozeberou šperkaři, centrální banky nebo investoři. Existuje ovšem také jeden významný zdroj zlata a dalších cenných kovů, který má většina domácností. Jsou to vysloužilé mobilní telefony, počítače nebo herní konzole.

„Říká se, že největší zásoby drahých kovů včetně zlata jsou skládky vysloužilé elektrotechniky. Doporučuji každému, aby se podíval do sklepa nebo garáže, než něco odveze do sběrného dvora,“ konstatuje Michal Spurný, předseda představenstva společnosti TrustWorthy Investment, která jako jediná firma v zemi obchoduje s drahými kovy a současně má vlastní rafinační linku na zpracování drahých kovů z vysloužilých elektrospotřebičů. Firma vykupuje od lidí jejich nepoužívané elektrospotřebiče, ale třeba také mince nebo dávno nenošené náušnice či prsteny, recykluje je a dále s nimi obchoduje.

„Většina obchodníků nakupuje zlato a stříbro právě ve velkoobchodech a pak zboží prodají. My ale vykupujeme materiál, z něhož kovy získáme v rafinerii,“ vysvětluje Spurný. „Umožňuje nám zpracovat nepotřebný materiál, jako jsou staré šperky anebo elektroodpad, který obsahuje drahé kovy, a následně dodat zlaté a stříbrné slitky se světovou certifikací LBMA,“ vysvětluje Spurný. Připadá mu škoda, aby takový drahý materiál končil ve sběrných dvorech a pak se v kontejnerech odvážel ke zpracování do ciziny, obvykle do Číny.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit