Největší baterie světa bude v Anglii. S českou stopou

Společnost InterGen, vlastněná napůl čínskou skupinou China Huaneng a českou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, postaví na břehu Temže největší bateriové úložiště na světě

Největší baterie světa bude v Anglii. S českou stopou
Úložiště bude mít výkon 320 megawattů a kapacitu až 1,3 gigawatthodiny | vizualizace InterGen

Společnost InterGen se sídlem v Edinburghu oznámila, že britské ministerstvo pro hospodářství, energetiku a průmyslovou strategii dalo zelenou projektu baterie v průmyslovém hubu DP World London Gateway v Essexu. 

Firma, vlastnící tři paroplynové a jednu plynovu elektrárnu ve Velké Británii a majetkové podíly v uhelných elektrárnách a dolech v Austrálii, se tak přiblížila realizaci projektu v hodnotě 200 milionů liber.

Obří úložiště o výkonu 320 megawattů a kapacitě až 1,3 gigawatthodiny má ambici stát se největší baterií světa a překonat i známou Hornsdale Power Reserve v jižní Austrálii. Baterie vybudovaná společností Tesla disponuje aktuálně kapacitou 186 megawatthodin. 

Britský projekt by mohl při plném nabití po dobu dvou hodin zásobovat elektřinou 300 tisíc domácností. InterGen počítá s tím, že se stavbou baterie by se mohlo začít v roce 2022 a naplno by mohla začít fungovat o dva roky později. 

„Jsme rádi, že vstupujeme do nové fáze růstu, a budeme pokračovat ve vyhledávání možností rozvoje projektů, které podpoří přeměnu energetiky,“ prohlásil šéf InterGenu Jim Lightfoot.

 

Vedle úložiště v Essexu má společnost rozjetou i přípravu další obrovské baterie ve městě Spalding. I tento projekt o výkonu 175 megawattů a kapacitě 350 megawatthodin by se v případě realizace zařadil mezi největší světové baterie. 

Tuzemská společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače vstoupila do InterGenu v únoru 2019, když převzala poloviční podíl od kanadského penzijního fondu Ontario Teachers’ Pension Plan. Cena transakce nebyla zveřejněna.