Nejlevnější nájmy? V centru Prahy

Zákaz Airbnb vylidnil desítky bytů v centru metropole. Majitelé je nabízejí k pronájmu často za směšné ceny.

Nejlevnější nájmy? V centru Prahy
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník Euro

Garsonka v Dlouhé třídě za deset tisíc nebo dvojpokojový byt v Náprstkově ulici za 12 tisíc korun. I takové nabídky pronájmů v hlavním městě se dnes dají najít na realitních serverech. Důvod je jednoduchý: na trh se dostávají nemovitosti, které jejich majitelé dosud pronajímali krátkodobě přes Airbnb.

Radnice Prahy 1 v polovině března dočasně omezila krátkodobé pronájmy kvůli tomu, že je považovala za příliš rizikové a těžko kontrolovatelné v době šíření koronaviru. I kdyby zákaz nepřišel, situace by ale stejně byla podobná. Kvůli zavření hranic počet zahraničních turistů v metropoli spadl téměř na nulu. Právě oni přitom tvoří drtivou většinu klientely pronajímatelů bytů v centru.

Byty, které do letošního jara vynášely majitelům desítky tisíc měsíčně, se tak ze dne na den vyprázdnily. S turisty zmizely i příjmy. Většina majitelů se nyní ztráty snaží minimalizovat a nabízí své nemovitosti k pronájmu i na delší dobu. 

„V posledních týdnech se na nás obrací rostoucí počet majitelů nemovitostí, které dosud sloužily k Airbnb, s tím, abychom je nyní dlouhodobě pronajali. Týká se to především historického jádra a širšího centra metropole. Na některých pražských pobočkách jde i o desítky případů týdně,“ říká pražský manažer realitní kanceláře M&M Reality Jan Martina.

Nájmy mohou zlevnit i mimo centrum

Seznam nabízených bytů dnes čítá stovky položek. Například jen na jednom z největších realitních portálů Sreality je nyní v nabídce přes tisícovka volných bytů v Praze 1. A to za ještě nedávno nevídané ceny. 

Na začátku roku průměrný nájem v Praze 1 vyšel přibližně na 450 korun za metr čtvereční a měsíc. Dnes se dají najít nabídky i o třetinu levnější. „Cena šla dolů plošně zhruba o deset až patnáct procent níž, než kde byla v posledních měsících,“ potvrzuje šéf ERA Reality Jiří Rájek.

Volných bytů navíc bude nejspíš přibývat. „Věřím, že se část investorů odkloní od krátkodobých pronájmů a poskytnou je pro dlouhodobý pronájem,“ odhaduje makléřka společnosti Re/Max G8 Tereza Vrzáková. Druhá část se pak bude snažit zbavit nemovitostí, které ze dne na den přestaly vydělávat.

Přestože situace kvůli přicházející ekonomické krizi a omezení pohybu není ideální k obchodování, problém s kupci ani cenou nebude. „Jde o nemovitosti v lukrativních lokalitách a kupní síla pro tento segment tu existuje neustále,“ vysvětluje makléřka M&M Reality. Že by tedy vznikl přetlak na trhu, který by srazil vedle nájmů i prodejní ceny v centru metropole, se očekávat nedá.

Postupně by se ale mohly katalogy realitek rozrůst o nemovitosti z dalších čtvrtí. „V rámci Prahy bylo krátkodobě pronajímáno zhruba 15 tisíc nemovitostí, z toho asi dva až 2,5 tisíce v Praze 1. To jsou byty, které aktuálně nemohou být krátkodobě pronajímány, a vytvářejí tak potenciálně nový segment,“ počítá Jiří Rájek.

Pokud se turistický ruch brzy neobnoví, což je krajně nepravděpodobné, i mimo centrum tak mohou v příštích týdnech a měsících přibýt až tisíce volných bytů k pronájmu za výhodné ceny.