Nejbohatší masochista světa a jeho Twitter

„Twitter promlouvá k vnitřnímu masochistovi v každém z nás,“ napsal na sociální síť týden po jejím převzetí Elon Musk

Nejbohatší masochista světa a jeho Twitter
Elon Musk | Profimedia.cz

Nejbohatší člověk světa ví, o čem mluví. Neexistuje moc nemasochistických důvodů, proč by někdo utratil 44 miliard dolarů za firmu, která nikdy nedokázala skutečně vydělávat. Přesto má Twitter nebývalý vliv. Závislost si něm vypěstovali politici, novináři, investoři. Platí to i pro Muska. Před akvizicí se stavěl do role bojovníka za údajně mizející svobodu slova, teď ho ale čeká setkání s komplikovanou realitou.

Samozvaný „absolutista svobody projevu“ sliboval rozvolnění pravidel, hned po nákupu ale svou rétoriku mírnil. Inzerenti totiž dali jasně najevo, že nestojí o prostor, kde se objevují materiály poškozující reputaci značek. Zásadní změny Musk proto odložil na dobu, kdy začne fungovat poradní orgán, který kvůli tomu zřizuje.

Moderování obsahu představuje jednu z největších výzev současnosti a nemá žádné „správné“ řešení. Příliš laxní pravidla mění sítě ve stoku, moc přísná zase lidi frustrují. Twitter dosud patřil mezi nejliberálnější místa na internetu. Někteří mají za to, že i to je důvod, proč se mu nepodařilo stát opravdu masovým. Pro hodně lidí bývá tamní dění příliš vyhrocené, útočné, nenávistné. Někteří to milují.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit