Něco se žene

Obávám se, že nás čekají těžká léta, ve kterých se sečtou všechny odložené problémy ze začátku pandemie, přičte se k tomu energetická krize, nedostatky stavebních materiálů a pracovní síly, říká šéf Finepu

Něco se žene
Tomáš Pardubický | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Bohužel, před chvilkou tady byl pán, složil kauci na poslední volný byt. Nebo: Škoda že jste nezavolal před dvěma týdny, už je všechno pryč, ale už brzy dáme do prodeje třetí etapu. Zhruba takto může v Praze vypadat shánění nového bytu. Je jich málo, bez ohledu na to, jak v posledním zhruba roce podražují. Důvodů je několik, třeba že se lidé bojí inflace a jako bezpečnou investici vidí právě nákup nemovitosti. „Statistika je neúprosná. Za rok 2020 se v Praze povolilo 1629 bytů v bytových domech, nejméně za poslední léta. Jen v roce 2005 bylo vydáno přes 7400 stavebních povolení. Od té doby jejich počet neustále klesá. Stejně jako dostupnost bytů,“ říká generální ředitel jedné z největších českých developerských skupin Finep Tomáš Pardubický.

Na trhu, hlavně ve velkých městech, je dost omezená nabídka nových nemovitostí. Finep jako developer má co prodávat?

Všechny naše rozestavěné projekty jsou prakticky vyprodané. Aktuálně prodáváme projekty, které jsou v přípravě, u vybraných lokalit děláme rezervace bytů, které brzy začneme prodávat. A nejsme v tom jako Finep výjimkou. Na trhu se bohužel v důsledku stávající pandemie, nedostatku pracovníků a stavebních materiálů prodlužuje čas mezi koupí bytu klientem a jeho nastěhováním až na tři roky. K tomu se projevuje nebývalý zájem o investice do bytů. Opakuje se situace, kterou jsme znali z historie, z doby před deseti lety, kdy se ještě před kolaudací bytového domu prodá de facto všechno.

Prodávat byty takzvaně z papíru ale asi není úplně dobré řešení. Rostou ceny stavebních materiálů, prací, náklady na stavbu pak mohou být ve finále výrazně vyšší než v době prodeje…

Došlo k souběhu dvou věcí. O první se stále dokola píše minimálně posledních pět let a lze ji shrnout jednou větou: Povolovalo se a povoluje málo, a proto se stavělo a staví málo. Jakékoli snahy, třeba o regulaci, vyšší zdanění nebo o to, aby developeři odevzdávali část produkce, žádný z těchto represivních nástrojů nezmění skutečnost, že je bytů málo, a problém tedy nevyřeší.

Pokud upečete málo chleba, taky z něj bude nedostatkové zboží a jeho cena poroste.

Totéž se stalo s byty. A bohužel, když se podíváte na čísla, která predikují budoucí vývoj, tedy počty vydaných stavebních povolení, ukazuje se, že z pohledu nabídky bude situace na trhu v dalších letech ještě horší.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit