Něco se tu líhne

Objevy z biotechnologických laboratoří si hledají cestu do světa. V diagnostice ji už našly

Třetinu PCR testů dodává do českých laboratoří společnost GeneSpector, která vznikla teprve v polovině minulého roku. Ne, nejde o žádnou rychlokvašku, která přeprodává bůhvíco z Číny a využívá covidem vyvolaného nedostatku zdravotnických potřeb, jak můžeme aktuálně sledovat u antigenních testů pro samotestování. Tuto společnost založila firma Charles University Innovations Prague, která je stoprocentní dceřinkou Karlovy univerzity. Úctyhodný výkon na slovutnou instituci, dalo by se říci. Pružnost a tržní smýšlení si s naší univerzitní půdou spojuje málokdo.

Šlo to těžko

Společnost Charles University Innovations Prague (CUIP) vznikla v roce 2018 proto, aby se starala o přenos myšlenek, nápadů a objevů z univerzity do komerčního světa. „Na univerzitě jsem se o přechod do praxe pokoušel několik let a nefungovalo to. Všechno trvalo strašně dlouho, narážel jsem na byrokracii i na obavy. Přece jen univerzity nejsou postavené na podnikání a přijímání rizika,“ vysvětluje Otomar Sláma, který stál u zrodu CUIP a dnes ji vede. Funguje to prý perfektně. Letos by měli poprvé vydělat i nějaké zajímavé peníze, které budou moci vrátit zpět univerzitě pro další vývoj.
CUIP letos chystá vznik čtyř spin-off ů, tři se vylíhly loni. Šlo o společnost Charles Games, která vyvíjí a prodává počítačové hry, další už se týkají oblastí, které ovlivnil covid. Firma LAM-X, vyvíjející nanomateriály se schopností aktivní obrany proti široké škále patogenů, se rychle přeorientovala na roušky, vznik GeneSpectoru pak pandemie přímo podnítila. Před koncem roku CUIP vstoupila do firmy FlexiCare, která chce nabízet know-how a licence v oblasti telemedicínských technologií vyvinutých Výzkumným centrem Albertov.

Odkaz profesora Holého

Se vznikem CUIP radil „Karlovce“ Martin Fusek, který stojí v čele IOCB, dceřiné společnosti Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ta vznikla už v roce 2009 právě v reakci na klopotnou cestu objevů z laboratoří do byznysu. Plodem tohoto úsilí je například společnost DIANA Biotechnologies, která dokázala rychle využít svůj standardní výzkum pro covidové potřeby a dnes dodává čtvrtinu PCR testů.

Důvodem založení IOCB bylo ale i to, že si vedení Ústavu organické chemie uvědomilo, že v roce 2017 vyprší poslední patent profesora Antonína Holého, který dal světu základy léku proti AIDS nebo proti žloutence typu B či oparům, a tím doběhnou veškeré platby od farmaceutické firmy Gilead. Nakonec se podařilo vyjednat, že platby (celkem se za patenty Holého jedná o desítky miliard) poběží až do roku 2025 a že malý podíl z nich půjde na financování IOCB Tech, která tak trochu suplovala i nedostatek venture kapitálu. Ten byl u nás asi největší brzdou rozvoje biotechnologických objevů v časném stadiu vývoje.

Ústav organické chemie proto vytvořil před čtyřmi lety další společnost zaměřenou přímo na investice. Firma i&i Prague hledá ty nejnadějnější objevy a technologie po celém Česku, už ale i mimo něj. Teď má v portfoliu šest českých spin-off společností, dvě německé a jednu z USA. A do dalších šesti se chystá investovat letos a příští rok.

Jednou z těch podpořených je již zmiňovaná firma LAM-X. Další investice i&i Prague putovala do firmy CasInvent Pharma, založené spolu s Masarykovou univerzitou jako joint venture loni v listopadu. Ta se zabývá vývojem léku na rakovinu a během jednoho nebo dvou let by měla být připravena na vstup velkého investora.

Týdeník hrot

  • Budoucnost robotických šílenců
  • Stát jako hoteliér
Objednat nyní