Nechte zpívat Babiše

Nastěhují nám domů uprchlíky, uzákoní milostný vztah několika lidí najednou a přinutí nás naše byty sdílet s ostatními. Tohle jsou Piráti, jak je veřejnosti začal líčit Andrej Babiš.

Ještě než člověk začne přemýšlet, jak si po volbách upraví byt, aby se se všemi těmi lidmi vešel domů, je čas podívat se na motivaci premiéra. Protože takhle hluboko se od roku 2013, kdy jeho ANO sedí ve vládě, ještě nesnížil.

Laciné představení, které snad ani premiéra není hodné, má jeden hlavní důvod. Není to ten, že aktuálně v průzkumech nad koalicí Piráti/STAN prohrává, ale s volbami souvisí také. Přišel totiž čas sčítání účtů. Doba pár měsíců před volbami, kdy každá strana, která čtyři roky vládla, začne voličům připomínat úspěchy, jichž dosáhla. Čas, kdy má daná partaj šanci na rozdíl od ostatních slibovačů ukázat, že opravdu něco dokázala.

Jenže co má Andrej Babiš říkat? Že jeho vláda kombinací liknavosti a neschopnosti nechávala na čínskou chřipku umírat rekordní počet lidí v poměru k objemu populace? Že připravuje nevídané schodky státního rozpočtu a zadlužuje příští generace, přičemž skoro polovina loňského nárůstu výdajů nesouvisela s protiepidemickými opatřeními, ale stát si peníze půjčoval jen proto, že rostly náklady na jeho provoz? Má se snad premiér chlubit 21 kilometry nových dálnic, když Polsko nebo Maďarsko stavějí několikanásobně rychleji? Má se chlubit podporou komunistů? Brněnskou korupční aférou kolem Jaroslava Faltýnka? Evropským auditem, který usvědčil premiéra ze střetu zájmů? Že neproplacené eurodotace posílá stát do Agrofertu rovnou ze státního rozpočtu, aby firmy z bývalého premiérova holdingu nepřišly zkrátka? Co má jako Andrej Babiš říkat?

Ve chvíli, kdy vláda může jen připomenout, že si půjčila peníze na to, aby je poslala na platy učitelům, policistům, zdravotním sestrám, hasičům či seniorům (a to nevyžadovalo kdovíjakou práci), je to na předvolební kampaň dost málo. Nezbývá tedy než začít pálit do konkurence a strašit zjevnými nesmysly. Až je člověku premiéra líto. Přitom slabá místa Piráti mají a není jich málo. 

Byl to právě Andrej Babiš, kdo ve volbách 2017 věřil, že se mu podaří Piráty přemluvit k podpoře vlády. Dodnes Piráti vzpomínají na to, jak jim chodily maily stylově velmi podobně napsané a všechny je přemlouvaly k tomu, aby vstoupili do koalice s ANO. Stranu ke spolupráci s ANO vyzýval i Miloš Zeman. Pokud by Piráti tenkrát tu chybu udělali, dnes by neměli šanci na to, říct si o příští premiérské křeslo. A nemohli by sledovat, jak s každým slovem, které AB vypustí, rostou opozičním stranám automaticky preference. Ať mluví dál.