Návrh na nový blok v Dukovanech posoudí na 180 expertů

Podle očekávání podali nabídky na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech všichni tři uchazeči: americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. Nyní se budou nabídky analyzovat, což udělá přibližně 180 expertů – zejména zaměstnanců společnosti ČEZ, ale i několik externistů.

Návrh na nový blok v Dukovanech posoudí na 180 expertů
Uchazeči o stavbu Dukovan na sebe začínají upozorňovat. Po Korejcích se zaktivizovali Francouzi, Američané se zatím drží mimo pozornost veřejnosti. | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Výběr dodavatele nového bloku ale ještě potrvá. Definitivní smlouva by se měla podepsat až na konci roku 2024. Předtím však bude několik mezikroků. Po prostudování nabídek se nejprve povedou další jednání s uchazeči, finální nabídky dorazí až příští rok na podzim. Nový jaderný blok by měl v Dukovanech stát v roce 2036 a přijít by měl podle odhadů na 160 miliard korun v cenách roku 2020.

Úvodní nabídky jsou totiž podkladem pro vyjasňování technických a komerčních parametrů, nikoli pro samotný výběr či vylučování dodavatelů. „Finální nabídky očekáváme na konci září příštího roku. Poté nabídky vyhodnotí elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ a následně hodnoticí zprávu předloží ke schválení státu. Předpokládáme, že smlouvy budou finalizovány v roce 2024,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize Nová energetika ČEZ.

Úvodní nabídky byly předány EDU II elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště. „Vnímáme, že uchazeči mají silný zájem o stavbu nového jaderného zdroje v České republice. Od zahájení tendru v březnu tohoto roku vidíme pečlivou přípravu od všech uchazečů. Sestavili silné týmy na tuto zakázku, měli řadu upřesňujících dotazů, absolvovali návštěvu dukovanské lokality,“ dodal Pleskač.

Kvůli energetické krizi vzrostla v Česku výrazně podpora rozvoje jaderné energetiky a je nejvyšší v historii měření od roku 1993 – činí 72 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS, který uskutečnila na přelomu letošního října a listopadu.