Návrat ztraceného bitcoinu

Dva čeští bratři dostanou zpět bitcoiny, které jim před lety ukradli hackeři. Jejich hodnota mezitím vzrostla třicetinásobně

Návrat ztraceného bitcoinu
ilustrační foto | Archiv

Bitcoin v posledních týdnech ztrácí na hodnotě, což u vysoce volatilního aktiva není neobvyklé. Prudký, ovšem s odstupem týdnů nepatrný propad z konce loňského listopadu tak mají v paměti nejspíš jen nejpozornější investoři bedlivě sledující denní dění na kryptoměnovém trhu.

Pokles z loňského podzimu má přitom pozoruhodný důvod. Vyvolala ho zpráva japonských správců o vyplacení poškozených držitelů, kteří měli své bitcoiny uložené u někdejší největší burzy Mt. Gox. Ta padla v roce 2014 po masivním hackerském útoku, dosud největším skandálu v dějinách virtuálních měn. Očekávání investorů, že vlastníci vrhnou své znovunabyté jmění ihned na trh, srazila krátkodobě hodnotu virtuál­ní měny.

Šlo přitom o chybný úsudek. Odškodnění se nakonec bude vyplácet postupně v průběhu prvního pololetí a lze očekávat, že zdaleka ne všichni poškození budou chtít bitcoiny hned zpeněžit. Tak alespoň uvažují dva čeští investoři, bratři, kteří začali s těžbou z dnešního pohledu dost amatérským způsobem už v dřevních dobách dnes rozšířené virtuální měny.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit