Návrat ke starým pořádkům. Ministrem zahraničí USA má být Blinken

Joe Biden už si vybral svého šéfa diplomacie. Znovu obnovit vztahy se spojenci má zkušený Antony Blinken.

Návrat ke starým pořádkům. Ministrem zahraničí USA má být Blinken
Antony Blinken | Profimedia.cz

Donald Trump tvrdě razil heslo America First. Odstoupil z Pařížské klimatické dohody, íránské jaderné dohody a USA vyvedl ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Kromě toho narušil letité aliance s některými spojenci.

Příští prezident USA chce všechny tyto kroky zvrátit. Bidenovu zahraničněpolitickou vizi bude realizovat jeho dlouholetý poradce Antony Blinken, který má zkušenosti už z Clintonovy a Obamovy administrativy. O jeho nominaci na ministra zahraničí jako první informovala agentura Bloomberg.

Blinkenův životopis je působivý. Střední školu absolvoval v Paříži, později dokončil studia na prestižních amerických univerzitách Harvard a Columbia. Pracoval jako právník a krátce jako novinář, než se po vzoru svého otce, který byl velvyslancem USA v Maďarsku, vydal na politickou dráhu. Nejprve byl členem Národní bezpečnostní rady za vlády Billa Clintona a posléze šéfem štábu demokratů v senátním výboru pro zahraniční vztahy, když mu šéfoval Biden.

Právě s Bidenem pak spojil svou budoucnost a v následujících letech s ním úzce spolupracoval a získal si jeho důvěru. Během vlády Baracka Obamy, když byl Biden viceprezidentem, Blinken zastával pozice zástupce poradce pro národní bezpečnost a zástupce ministra zahraničí.

Zkušený a respektovaný Blinken byl v letošní prezidentské kampani zodpovědný za Bidenovu vizi zahraniční politiky a za její prezentování veřejnosti. Už během ní dával najevo, že je potřeba napravit narušené vztahy Spojených států se svými spojenci a znovu se přihlásit ke zmíněným dohodám a Trumpovou administrativou opuštěným organizacím.

Středem pozornosti bude Blinkenův postoj k Číně. Trump během kampaně varoval, že pokud si lidé zvolí Bidena, bude to znamenat velké vítězství asijské velmoci. Blinken je ale dlouhodobě zastáncem tvrdého postoje vůči Číně. „Prezident Trump pomohl Číně k prosazení jejích klíčových strategických cílů,“ řekl letos v červnu v rozhovoru pro Bloomberg.

Biden musí být v přípravě své budoucí vlády velmi opatrný, protože Senát zůstane s velkou pravděpodobností pod kontrolou republikánů, kteří tak budou moci zdržovat jmenování jeho nominantů. S prosazením Blinkena by ale velké problémy mít nemusel. Vyplývá to ze zdrojů webu Politico mezi vlivnými konzervativci, kteří jsou s jeho nominací spokojeni. Pro Blinkena mluví kromě jeho zkušeností i pověst solidního a vstřícného politika, který se nevyžívá v konfrontacích.

Kromě Blinkena budou Bidenovu zahraniční politiku tvořit Jake Sullivan, který se má stát národním bezpečnostním poradcem, a Linda Thomasová-Greenfieldová, jež by měla být velvyslankyní USA v OSN.