Návrat k normálu, nebo diskriminace? Evropa řeší očkovací pas

Na umožnění cestování s očkovacím pasem se členské státy Evropské unie neshodnou. Některé v něm vidí diskriminaci. Zdrženlivé je i Česko.

Návrat k normálu, nebo diskriminace? Evropa řeší očkovací pas
ilustrační foto | Profimedia.cz

Nechat se naočkovat proti covidu-19 a okamžitě se vrátit ke starému životu. Vycestovat na dovolenou do zahraničí, zajít si do kina nebo na fotbal. Takovou vizi má asi většina lidí, kteří chtějí vakcinaci podstoupit. Ovšem tak rychle to (nehledě na problémy s dostupností jednotlivých vakcín) asi nepůjde. Zejména co se cest do zahraničí týče. Evropské země se totiž k vydávání „očkovacích pasů“ stavějí rozdílně.

V pondělí byla uzavřena dohoda mezi Řeckem a Izraelem, ve které se obě strany zavázaly, že umožní cestování bez omezení všem svým občanům, kteří u sebe budou mít potvrzení o očkování. Minimálně v nejbližší době si tuto možnost budou muset jednotlivé unijní státy vyjednávat samy, společný postup se podle rozdílných postojů zemí očekávat nedá.

Možnost volného cestování pro očkované lidi logicky vítají státy, pro jejichž ekonomiku jsou zásadní příjmy z turistického ruchu. Kromě již zmíněného Řecka jde například o Itálii či Španělsko. Podle španělské ministryně zahraničí Aranchy Gonzálezové Layové se jedná o „velmi důležitý základ pro zajištění návratu bezpečné mobility lidí“. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis už v lednu předložil Evropské unii návrh na zavedení vakcinačního certifikátu, který by cestování napříč unijními zeměmi umožňoval.

Napřed už jsou v tomto směru severské země. Dánsko a Švédsko už v minulém týdnu oznámily svůj záměr vydávat certifikáty, které by měly přispět k oživení cestovního ruchu už toto léto. Kromě cestování budou moci být využity i k návštěvě sportovních či kulturních akcí a v Dánsku i jako „propustka“ do restaurací. Island, který sice není členem EU, ale patří do schengenského prostoru, už tato potvrzení začal vydávat v průběhu ledna.

Hlasy proti očkovacím pasům jsou ale také silné, možná ještě silnější. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran vyjádřil pochybnosti nad užívaním očkovacích certifikátů jako záruk bezpečnosti – zejména proto, že k vakcínám ještě zdaleka nemají přístup všichni. Velmi omezenou dostupnost očkovacích látek zmiňuje i belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová. Podle ní je však problém trochu jinde. Očkovací pasy nesmějí vést k diskriminaci mezi občany EU, protože zatím není všeobecný přístup k vakcínám, tvrdí.

Ani v Německu nechystají rozvolňování proticovidových opatření pro naočkované lidi. Zároveň ale nechtějí bránit podnikům, aby po takové možnosti sáhly. „Pokud se majitel restaurace rozhodne udělat nějakou nabídku určenou pro naočkované lidi, bude obtížné mu to podle práva zakázat,“ uvedla německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová.

O očkovacích pasech zatím neuvažuje ani Polsko, které však alespoň již naočkovaným lidem umožňuje stáhnout si mobilní aplikaci, díky níž nebudou muset po příjezdu do země do povinné karantény. Vzhledem k nedostatečné dostupnosti vakcín nedoporučuje vydávání covid pasů ani Světová zdravotnická organizace.

Zdrženlivý je i postoj Česka. „Česká republika v tomto okamžiku nepodporuje očkovací pas v té podobě, která by s sebou nesla „výhody“ pro očkované. Zejména z toho důvodu, že v současné době neexistuje dostatek důkazů, zda očkovaná osoba již nemůže být přenašečem,“ uvedla pro týdeník Hrot tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. „V tuto chvíli jsme „pouze“ pro vystavení očkovacích certifikátů, které budou sloužit k evidenci o provedeném očkování,“ dodala s tím, že lze očekávat, že postoje vlády se budou vyvíjet spolu s vývojem vědeckého poznání.